Bundan 10 yıl önce Eskişehir’e bu kadar fazla sayıda turist geleceğini kimse tahmin edemezdi.

Bunun için Eskişehir’i bu duruma getirenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Eskişehir’in bu hale gelmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in büyük payı var elbet.

Merkez belediyelerinin yaptığı çalışmalar da unutulmaz.

Dış ilçe belediyeleri de kendi ölçülerinde bu gelişmeye katkı sunuyorlar.

Sivrihisar bunların başında geliyor.


***


Geçtiğimiz hafta sonu tatiliyle birleşen 1 Mayıs tatil süreci olan üç günde Eskişehir’e gelenlerin sayısı 60 binin üzerinde gerçekleşmiş.

Gerisini siz hesaplayın artık.

Zaten şehrin kalabalıklığından fark ediliyor bu turist akını.

Son üç günlük tatildeki rakamlara baktığımızda Eskişehir’e olan ilginin ne kadar attığı da görülüyor.


***


Bu artışta müzelerin ayrı bir yeri var.

Adeta bir müzeler kenti haline dönüşen Eskişehir’de hafta sonu ya da hafta içi Balmumu müzesinin önündeki kuyruk hiç bitmiyor.

Eskişehir’in değişim ve dönüşümüne hayran kaldıklarını belirten ziyaretçiler, tarihi Odunpazarı bölgesindeki müzeler başta olmak üzere Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Kentpark, Porsuk Çayı gondol ve bot turlarına yoğun ilgi gösteriyor.

Son üç günlük tatilde, özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin tematik müzeleri Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Hamam Müzesi, Kent Belleği Müzesi, İmren Erşen Oya Müzesi, Berna Türemen Kedi Sanat Evi ve Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi büyük ilgi gördü ve müzeler 17 bin 500 ziyaretçiyi ağırladı.


***


Ziyaretçilerin en yoğun olduğu bir diğer nokta ise Kentpark ve Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı oldu. Masal Şatosu 11 bin 250, Bilim Deney Merkezi 2 bin 500, Sabancı Uzay Evi 1250, Hayvanat Bahçesi’ni ise 21 bin ziyaretçiyi ağırladı. Turistlerin vazgeçilmezi olan gondol ve bot turları da büyük ilgi gördü. Ziyaretçiler gondollara binmek için kuyruklar oluştururken, şehrin eşsiz manzarası ile fotoğraf çektirdiler. 3 günlük tatil süresince 3 bin 500 kişi gondol, 3 bin 100 kişi de Esbot ile Porsuk Çayı’nda kent turu yaptı.


***


Odunpazarı Modern Müzeyi de unutmamak gerekiyor.

Sırf bu müzeyi gezmek için gelenler var.

Erol Tabanca ve Cem Siyahi gibi Eskişehir sevdalısı iş insanlarının şehre kazandırdığı bu müze, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da turist çekiyor.

Müze içindeki etkinlikler ise hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çekiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Büyük değişim yaşayan Eskişehir, oluşturduğumuz turistik merkezlerimizle hem yurt içinde hem yurt dışında artık tanınan, tercih edilen ve görülmesi gereken bir yer olarak gösteriliyor. Bunu turizm hareketliliğinden de görüyoruz. Yalnızca hafta sonları değil artık haftanın 7 günü şehrimizde turistleri görebiliyoruz” diyerek herkesi Eskişehir’i görmeye davet ediyor.