(Ufuk Azbay) Ulaşım sektörünün temel ihtiyacının akaryakıt olduğunu belirten Otobüs Firması Yetkilisi Gökhan Koşarer, akaryakıtta yaklaşık litre başına 5-6 lira civarında artış olduğunun altını çizdi. Koşarer, “Yaşanan artışları fiyatlara yansıtmak zorunda kaldık. Hemen hemen her yöne 40-60 lira arasında yansıma oldu. 1 lira 55 kuruş değerinde bir zam geleceği söylendi. Otomatikman bunları yansıtmak zorunda kalıyoruz. Tek giderimiz mazot değil bunun içinde lastikler, yedek parça var ve bunlar da dolara bağlı şeyler. İster istemez giderlerimiz artınca fiyatlara yansıtmak zorunda kalıyoruz. Genel olarak tüm biletlerde 50-100 lira arasında artış oldu” diye konuştu.

otogar-zam-2

‘1 LASTİK 12 BİN LİRA’

Araç bakım masraflarındaki artışa da dikkat çeken Koşarer, bir lastik fiyatının geçen yıl 4 bin lira iken 12 bin liraya çıktığını kaydetti. Koşarer, “Yeni alınan bir arabaya yıllık kasko yaptırmak 180 bin lira gibi bir rakamdan bahsediyoruz. 80 bin liraya yaptırıyorduk şimdi fiyatlar 4 katına çıktı. Dolar ve akaryakıt yükseldikçe önüne geçmek de mümkün değil. İster istemez fiyatları yansıtıyoruz. Akaryakıta zam geldikçe bilet fiyatlarına zam gelmeye devam edecektir. Çünkü yansıtmadığımızda biz zarar ediyoruz. Zaten artık dolu dolu seferlerimiz olmuyor. Her otobüste boşluklar oluyor. Önceden insanlar biletlerini haftalar öncesinden alırlardı yer kalmazdı çünkü. İlave seferler açardık, şimdi günlük geldiğinizde istediğiniz yere bilet bulabilirsiniz. Kurban Bayramı’nda bile çok fazla ek sefer yapmadık kendi seferlerimizi doldurduk” şeklinde konuştu.

‘BU SENE TADI YOK’

Otobüs bilet fiyatlarının yolun uzunluğuna göre değiştiğini ifade eden Koşarer, mesafe arttıkça fiyatlarında arttığını dile getirdi. Koşarer, “Tatile gidecek kişinin sayısı az ise otobüsü tercih ediyorlar çünkü küçük araçların da yakıtları artmaya başladı. Fakat 4-5 kişilik bir aile arabası varsa illa ki arabasını tercih ediyor ve bu bizi kötü etkiliyor. Doluluk oranı geçen yıla göre düştü. Eskiden daha fazla yolcu taşıyıp daha fazla araç kullanıyorduk bu sene inanın eski tadı yok. Yavaş yavaş gerilemeye başladık” sözlerini kaydetti.

‘UCUNDAN KAZANIYORUZ’

4 kişilik bir ailenin Antalya'ya gittiği zaman kişi başına 450 liradan 3 bin 600 lira gidiş dönüş yol masrafı olacağını söyleyen Koşarer, İzmir’e gidecek bir 4 kişilik ailenin kişi başı 550 liradan gidiş dönüş masrafının  4 bin 200 lira ila 4 bin 500 lira arasında değişebileceğini belirtti. Koşarer, “Balıkesir fiyatı 360 lira 4 kişiyle 2 bin 500 lirayı bulur. Muğla'nın kişi başı fiyatı 700 lira 4 kişinin masrafı 5 bin 600 lira olur. Ama inanın bu kazandığınız paralar sizi kurtarıyor mu derseniz ucundan kazanıyoruz. Eskisi gibi dolu dolu para kazanılan günler bitti artık arabanın ve şoförün masrafını çıkardıktan sonra geri kalanla bereket versin diyoruz” dedi.