Eskişehir Sanayi Odası’nda (ESO) Eskişehirli ihracatçılarla ve sanayicilerle bir araya gelen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, soruları yanıtladı, ihracatı arttırmak için yapılacak yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Eskişehir'de olmanın memnuniyetini dile getiren TİM Başkanı Gülle, ESO’da yaptığı açılış konuşmasında, “Üreten, ihracat yapan, istihdam yaratan, Eskişehir ve bölgesine hizmet eden tüm üretici, sanayici dostlarımı tebrik ediyorum. Çok özel bir dönem yaşıyoruz, bunu sürdürülebilir kılmak çok önemli ve yatırımlarımızla, el birliği ile bunu başaracağımıza inanıyorum. Sunumlarda gördük ki, Eskişehir Sanayi Odası’nın da ihracatçıyı bilgilendirme, üyelerini ihracata teşvik etme çalışmaları var, bu çalışmalar bizler için gurur vericidir.” dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle’nin, ESO Üyesi sanayiciler ile paylaştığı bilgiler arasında İhracatı Geliştirme Fonu’da yer aldı. Gülle, burada yaptığı bilgilendirmede, “TİM olarak Eximbank ortaklığında ‘İhracatı Geliştirme Fonu’ için çalışmalara başladık. Sadece ihracatçıya hizmet veren, teminatsız şekilde kredili sistem veren bir fon oluşturduk. İhracatçılarımıza kredi vermeye başlayacağız. Yılbaşından İtibaren bu sistemi çalıştıracağız. Önemli bir katkı olacak, ipotek vermeden kredi kullandırılacak. Teminat mektubu kullanmadan ihracatçıya böyle bir fon, kredi garanti sistemi oluşturduk, yakın zamanda ihracatçılarımıza kullandırmaya başlayacağız.” diye konuştu. Toplantının açılış konuşmaları sonrasında ihracatçıların soruları cevaplandırıldı. Karşılıklı fikir alışverişleri yapıldı, Eskişehirli Üreticilerin talepleri değerlendirildi.

Editör: Milli İrade