taksici-kadir

(Ufuk Azbay) Taksicilerin en son zammı Ocak ayında aldığı belirten Şoförler Odası Başkanı Kadir Ağır, artan maliyetlerden dolayı taksi fiyat tarifelerini güncellemek için belediye başvuruda bulunduklarını dile getirdi. Ağır, “Taksi fiyat tarifelerini en ocak ayında güncellemiştik. Şu anda açılış ve kilometre ücreti 15 lira. Her şeye gelen zamlar, asgari ücrete gelen zam, araç sigortalarındaki artıştan dolayı bugün açılış ve kilometre ücretlerinin artması için bir talepte bulunduk. Bizim talebimiz açılış ve kilometre ücretinin 20 lira olması yönünde. Kısa mesafe ücreti beklemedik. Esnaf ne kadar memnun kalırsa, müşteri de memnun kalır” diye konuştu.

‘MİNİBÜS İÇİN TALEBİMİZ 12 LİRA 50 KURUŞ’

Toplu taşıma için de zam taleplerinin olduğunu aktaran Ağır, şu anda dolmuş, minibüs, taksi dolmuş, biniş ücretinin 7,5 lira olduğunu 12 lira 50 kuruş olması için taleplerini ilettiklerini kaydetti. Ağır, “Eylül ayından beri zam almamıştık. Belediyenin toplu taşıma fiyatlarıyla aynı olması kaidesiyle bu fiyatı talep ettik. Belediye derse ki 11 lira biz de fiyatımızı esnetebiliriz. En yakın UKOME toplantısı 19 Temmuz’da o toplantıda kararın verilmesini bekliyoruz” dedi. Son dönemde akaryakıta art arda gelen zamlar ve yedek parça fiyatlarında artışlar ve otomobil onarım ve bakım masraflarında yaşanan ciddi artışlar, taksici esnafını da zor duruma soktu.

taksici-mehmet

‘45 YILDA BÖYLE PAHALIK GÖRMEDİM’

 45 yıldır taksicilik yapan Mehmet Karameşe şu anki tarife ücretinin yetersiz olduğunu ifade etti. Karameşe, “Oto sanayi masraflarımız çok ağır hale geldi. Açılış ücretimiz şu anda 15 lira. Kilometrede aldığımız ücrette 15 lira bu ücretler şu anda yetersiz. En az açılış ücreti 25 lira olması lazım. Taksi müşterisi değişmez. Taksiye binen sayısı yine aynı ama sanayi masraflarımız çok fazla arttığı için kazancımızda düşüş var. İşçilik maliyetleri çok arttı. 45 yıldır taksicilik yapıyorum. Bu dönem kadar pahalı bir dönem yaşamamıştım. Bu dönem çok pahalı geldi” dedi.

taksici-1

‘200 LİRAYA HİÇBİR ŞEY ALINMIYOR’

Taksi ücretlerinin güncellenmesi gerektiğini söyleyen Zeki Gürkan, hayat pahalığından dert yandı. Gürkan, “200 lira şu anda 20 lira gibi şu anda. 200 lira ile hiçbir şey alamıyorsun. Gün içinde topladığım para eve gidesiye kadar bitiyor, 1 kuruş para kalmıyor. Sabah 5.30’da buraya geliyoruz. Hayat çok zor, Allah herkesin yardımcısı olsun” sözlerini kaydetti.