Her genel seçim öncesi Eskişehir milletvekillerinin şehri bilen vekiller olmasını isteriz ama bu bir türlü tam anlamıyla gerçekleşmez.

İlla ki partilerden biri veya bir kaçı dışarıdan aday gösterirler.

Eskişehir doğumludur ama hayatının büyük bölümü dışarıda geçmiştir.

Bu kişiler şehrin sorunlarını çok bilmezler,

Başka bir ilde doğmuştur ama yıllardır Eskişehir’de yaşamıştır.

Bunlar bilir.

İşte bizim şehrin sokaklarını bilenler lazım, birazdan değineceğim gibi şehri navigasyonla gezen vekil lazım değil.


***


İYİ Parti 1. Sıra milletvekili adayı Nebi Hatipoğlu da sık sık bu konuyu gündeme getiriyor.

Sivil Toplum Kuruluşlarına, derneklere yaptığı ziyaretlerde bu konunun altını çiziyor ve kendilerinin yüzde yüz Eskişehirli olduğunu söylüyor.

Şöyle bir baktığımızda da iktidar partisi AKP’nin dışında seçilebilecek yerlerdeki tüm adaylar bu kriterlere uyuyor.


***


Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru da, bu konuda geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı.

Eskişehir’in sorunlarını hatırlatarak, seçilecek milletvekillerinin de bu sorunlara hakim kişiler olması gerektiğini vurguladı. Başkan Kumru, “Bildiğiniz üzere kentimizin yıllardan beri çözülemeyen bir çok sorunu var. Bu kentin Seyitgazi ve Alpu yolları gibi ölüm yolları sorunu var, bu kentin yıllardır çözülemeyen kuzey-güney çevreyolu sorunu var, bu kentin Zafer havalimanını hareketlendirmek amacıyla her geçen gün sayısı düşen uçak seferi sorunu var, bu kentin en verimli arazileri yıllardır kömürlü termik santral tehdidiyle karşı karşıya. Eskişehirlilerin Kaymaz’da siyanürle, Sevinç Köyü’nde kömür ocağıyla mücadelesi var. Bu şehrin neredeyse 60 yıllık markası olan Eskişehirspor’un amatör kümeye düşme tehlikesi var. Özetle bu kentin yıllardan beri çözüm bekleyen, her gün üstüne yenisi eklenen, her seçim döneminde vaat olarak verilen fakat seçim sonrası unutulan sorunları var. Tüm bu sorunlar ortadayken önümüzdeki ayı şehrimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edecek 6 vekilimizi seçeceğiz. Hiçbir siyasi parti gözetmeksizin belirtiyorum, bizlerin bu seçimde tarafı Eskişehir’i bilen, Eskişehir’in sorunlarını iyi bilen adaylardan yana olacaktır. Eskişehir’in sorunlarını Eskişehirli vekillerin çözeceğine inanıyor, ithal adayları şehrimize dayatan tüm siyasi partilere soruyoruz; Bu şehir hiç mi siyasetçi yetiştiremedi? Eskişehirlilerin önüne ithal listeler koymak bu şehrin insanlarına saygı duymamak değil mi? Bizler Köprübaşı’ndan, Hamamyolu’na navigasyon yardımıyla gidecek milletvekili istemiyoruz” dedi.

Gayet de güzel söyledi.İNCE’NİN ESKİŞEHİR TURU

Adalar’da bir kafenin önünü anca dolduran bir gruba hitap etti. Onların yarısı da güvenlik görevlileriydi.

Hani diyordu ya Muharrem İnce, “seçmen yaşı 15’e indirilirse ben seçimi kazanırım” diye.

Eskişehir’de kanıtladı bunu. Karşılayanlar da Adalar gezisinde etrafındakilerin çoğunluğu da bu yaş grubundandı.