Eskişehir’in her ilçesinin kendine göre bir özelliği ve güzelliği var.

Ancak son zamanlarda Sivrihisar biraz öne geçmiş görünüyor.

Tarihi ve turistik dokusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar Sivrihisar’ı uçurmuş diyebiliriz.

Bir Belediye Başkanının kendi şehrinden çıkmış olmasının en güzel örneklerinden birini Sivrihisar’da görebiliriz.

***

Sivrihisar Belediyesi’nin düzenlediği basın turu dolayısıyla geçtiğimiz Cumartesi günü ilçedeydik.

Sivrihisar’a bir çok kez gitmişimdir ama bu kadar detaylı ilk kez gezdiğimizi de söyleyebiliriz.

Tarihiyle, doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çektiği kadar olmuş,

Tarihi konakları, müzeleri ayrı bir güzellik katmış, anlam kazandırmış.

***

İlçenin en büyük özelliği olan tarihi Ulu Cami, ilçeye gelenlerin ilk gezdiği yerlerden biri.

Unesco Dünya Mirası listesine giren Ulu Cami tarihi ile ilçeye ayrı bir önem kazandırıyor. Camisi yıkılan tek minare ilçenin ortasında tarihi anımsatan hoş bir seda.

Acık hava heykeller müzesi, saat kulesi, yörük çadırı, kültür evleri, konakları  ve Türkiye’deki en büyük Ermeni Kilisesinin Sivrihisar’da olması ayrı anlam kazandırıyor.

***

İlçede dört dönemdir bir dizi çekiliyor.

TRT’de yayınlanan “Gönül Dağı” dizisi, turistik anlamda bir değer kazandırdığı gibi ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Günün her saatinde, hemen her yerinde bir “set” görmek mümkün.

Dizi’nin ilk başladığı günlerde Eskişehir’deki otellerde kalan oyuncu ve teknik ekip kadrosu zamanla Sivrihisar’a yerleşmiş.

Önce Sivrihisar’daki otellerde kalan ekip, daha sonra Sivrihisar’da kendilerine tahsis edilen bir apartmanda kalmaya başlamış.

Ev alıp yerleşenler bile var.

Bursa’nın tarihi köylerinden Cumalıkızık’ta çekilen “Kınalı Kar” dizisi köye ilgili bir hayli arttırmıştı. Cumalıkızık hala o dizinin ekmeğini yiyor.

Sivrihisar’da öyle olmuş.

Her yer “Gönül Dağı” olmuş.

***

Sivrihisar gezisi için teşekkürlerimiz de var.

Başta Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’ye, daha sonra Sivrihisar’ın gelişmesinde önemli katkısı olan ekibin önemli isimlerinden Belediye Kültür Müdürü Meriç Okur’a, Özel Kalem Müdürü İlknur Pakoğlu’na ilçede kaldığımız sürece yakın ilgilerini esirgemeyen ve ilçeyi daha iyi tanımamıza vesile olan rehberlerimiz Ayşe Soylu ve Müge Korkmaz’a, Çeşmi-Cihan Restorantın birbirinden leziz yöresel lezzetlerini bizlere sunan yönetici ve çalışanları ile Gastronomi Koordinatörü Elif Nilgün Okursoy’a candan teşekkür ediyoruz.

Yaptığı yatırım ve hizmetleriyle ilçe ekonomisine ve sosyal hayatına katkıları olan Kaytan Otel sahibi Hasan Kaytan’a da ilçeye böylesine bir tesis kazandırdığı için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bütün ilçelerimizin de Sivrihisar gibi olmasını diliyorum.