Yeni sezonda 3. Ligde mücadele edecek olan Eskişehirspor’da Genel kurul öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Şimşek “Nöbetçi yönetim gibi olduk. Kimse çıkmazsa devam ederiz ancak bizim de kapasitemiz bir yere kadar” şeklinde konuştu.

Arma yere düşmesin

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Mehmet Şimşek, Kanal 26 Canlı yayınında şu ifadeleri kullandı; “Eskişehirspor şu an sırat köprüsünde. Köprüyü geçecek gücümüz de var. Çok az bir el atılması gerekiyor. Bu kulüp artık çok şeffaf bir şekilde yönetiliyor. Hesabı verilemeyecek en ufak bir şey yok. İnsanların bahane olarak kullandığı tüm tezleri biz çürüttük. Basın toplantısı düzenledik ve varsa güçlü bir yönetim gelsin kulübü kurtarsın dedik ama ses seda çıkmadı. Nöbetçi yönetim gibi olduk. Kimse çıkmazsa devam ederiz ancak bizim de kapasitemiz bir yere kadar. Şehrin büyükleri dediğimiz insanlar bir türlü bir araya gelemiyor. Biz sadece arma yere düşmesin diye mücadele eden insanlarız. 

Borç çok değil

Eskişehirspor’da son 5 yıldır görev almış tüm yöneticiler borç ödemeye odaklanmış insanlardı. Bu sebeple kulüp şu an yönetilebilir bir hale geldi. 20 milyon liraya transfer tahtasını bulsak transfer tahtasını açabileceğiz ancak bu parayı bulamıyoruz. Eskişehirspor’un borcu çok değil, Eskişehirspor’un maddi anlamda destek olanı yok. Türk futbolunda diğer kulüplerin açıkladığı borçlar borcun tam rakamı değildir. Arkasından ilave borçlar gelir. Eskişehirspor’un bu durum böyle değil. Açıkladığımız rakam güncel borç. 287 milyon borç açıkladık bunun yarısı devlet kurumlarına olan borçlar. Bu kulübün karnını ağrıtan borçlar 100 milyon TL civarında bir borçtur. Dediğim gibi 20 milyon TL’ye bu kulübün transfer tahtası da açılır, bu kulübün önü de açılır. 

Sponsorluk görüşeceğiz

Eskişehirspor’a destek veren insanları açıklamak gerekiyor. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan kulübümüze destek veriyor. Eskişehirspor isminin önüne sponsorluk konusunda Zihni Çalışkan bize randevu alacak ve görüşeceğiz diye biliyoruz. Biz gelin diyorlar biz de gidiyoruz. Şu ana kadar somut bir gelişme yok.

Serbest kalıyorlardı

Kulübümüz bu yıla kadar kongre süreçlerinde sürekli futbolcu kaybetmişti. Futbolcular kongre süreçlerini hesaplayıp TFF’ye başvururlar ve yönetim boşluğundan faydalanıp serbest kalıyorlar. Bizim kulübü sahipsiz bırakmayacağımızı hesap edemediler. Tolga Yakut ile kongre gününde 2 yıllık sözleşme imzaladık. Biz bu kulüpte göre geldiğimizde sahaya çıkacak takım yoktu. Görevi bırakma durumumuz olursa da alan yönetimin elinde sahaya çıkacak bir kadro olacak. Görüşmeler yapıyoruz. 2-3 futbolcu ile daha sözleşme imzalarız. Birkaç futbolcu ile biz devam etmek istemiyoruz.

Tüm tezleri çürüttük

Eskişehir şehri artık bir araya gelmeli. Eskişehirspor şu an sırat köprüsünde. Köprüyü geçecek gücümüz de var. Çok az bir el atılması gerekiyor. Bu kulüp artık çok şeffaf bir şekilde yönetiliyor. Hesabı verilemeyecek en ufak bir şey yok. Eskisi gibi A4 kağıdına basılmış bilançolar yok. İnsanların bahane olarak kullandığı tüm tezleri biz çürüttük. Hesap verilmiyor denildi, veriyoruz. Eskişehirspor şirketleşmeli denildi, şirketimiz var. 

ESTÜ’de oynamak istiyoruz

Eskişehir Yeni Stadyumunda oynadığımız her bir maç için devlete 85 bin TL borçlanıyoruz. Kulübün ekonomik durumu ortada ve biz orada oynamak istemiyoruz. Güvenlik ve kumanya ücretleri de işin içine bu para çok daha yüksek rakamları buluyor. Biz maçlarımızı ESTÜ Stadında oynamak istiyoruz. Ama TFF stadyum boş kalmasın diye bizim diğer stadyumlarda oynamamıza izin vermez”.