Eskişehir Ticaret Odası, tescil ettirdiği Eskişehir lezzetlerine bir yenisini daha ekleyerek, Eskişehir Simidi’nin coğrafi işaretini de şehrimize kazandırdı.

Eskişehir Ticaret Odası, tescil ettirdiği Eskişehir lezzetlerine bir yenisini daha ekleyerek, Eskişehir Simidi’nin coğrafi işaretini de şehrimize kazandırdı.

İstanbul Gedik Üniversitesi 39 Öğretim Üyesi alıyor İstanbul Gedik Üniversitesi 39 Öğretim Üyesi alıyor

Eskişehir Ticaret Odası, şehre özgü lezzetlere sahip çıkmaya, şehirle bütünleşmiş ürünlerin kalitesini güvence altına almaya devam ediyor. ETO’nun çalışmaları ve başvurusu neticesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Eskişehir Simidi tescil edildi. 23.12.2019 tarihinde ETO tarafından yapılan başvuru neticesinde Eskişehir Simidi’nin coğrafi işareti şehrimize kazandırıldı.  Eskişehir Ticaret Odası tarafından şehre özgü ürünlerin tescil ettirilerek isimlerinin ve kalitelerinin güvence altına alınması çalışmalara son yıllarda hız verildi. ETO tarafından 2012 yılında Eskişehir Çiböreği’nin coğrafi işareti alınırken son 5 yılda Eskişehir Met Helvası’nın, Sivrihisar İncili Küpe’nin, Sivrihisar Cebesi’nin, Sorkun Çömleği’nin ve Eskişehir Simidi’nin coğrafi işareti alındı. Son alınan Eskişehir Simidi’nin coğrafi işaretiyle birlikte Eskişehir Ticaret Odası tarafından tescil ettirilen ürün sayısı 6’ya çıktı. Eskişehir Simidi’nin coğrafi işaretinin şehre kazandırılması hakkında değerlendirmede bulunan ETO Başkanı Metin Güler, şehirle özdeşleşmiş bir ürünün daha tescilini gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını kaydetti. ETO’nun Eskişehir’e özgü ürünleri korumak, isimlerini ve geleceklerini güvence altına almak için tescil çalışmalarına son yıllarda çok önem verdiğini belirten Güler, son 5 yılda yaptıkları çalışmalarla şehrin coğrafi işaretli ürün sayısını artırdıklarını kaydetti. ETO’nun Eskişehir Simidini tescil ettirmesiyle birlikte Eskişehir’in coğrafi işaretli ürün sayısının 11’e ulaştığını belirten Güler, Eskişehir ile özdeşleşmiş her değeri yaşatmak ve şehre katma değer olarak kazandırmak için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.