Eskişehir’den yetişip, dünyanın sayılı mimarları arasında yer alan ve çeşitli ülkelerde çok önemli binalar yapan Polimeks firmasının kurucuları Erol Tabanca ve Cem Siyahi tarafından tarihi Odunpazarı Bölgesinde yapılan Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir ve ülkenin gururu olmuştu.

Dünyaca ünlü Japon Mimarın yaptığı bina bile sırf görülmesi, gezilmesi gerekli binalar arasına girmişti.

Açıldığından bu yana çeşitli sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği bu mekanda 10 aydır açık olan bir sergi son zamanlarda gündem oldu.

***

Resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye kadar uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş eserlere yer veren ve 10 aydır açık olan “Yas ve Haz” sergisi, sosyal medyada hedef gösterildikten sonra Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, sergi hakkında soruşturma başlattı.

30 Temmuz’da son bulması planlanan sergiye ev sahipliği yapan OMM, “yeni sergi hazırlıkları” sebebiyle modern sanat müzesinin 18 Temmuz'dan itibaren geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Daha önce kapanış tarihi 30 Temmuz olarak gösterilen serginin web sitesindeki tarihleri de değiştirildi.

***

Sergi açılırken şu sözlerle duyurulmuştu.

“İnsan olmaya dair mutluluk, üzüntü, öfke, korku, şaşkınlık, iğrenme, küçümseme ve utanç gibi duygularla birlikte aynı bedende yas ve haz gibi çelişkili halleri de eşzamanlı olarak mümkün kılan tüm mekanizmaları odağına alan sergi”

Çok sayıda kişinin gezdiği bu sergi son zamanlarda gündem oldu.

Sergiden rahatsız olanlar tarafından sosyal medyadaki paylaşımlar nedeniyle soruşturma başlatıldı.

***

Sergi karşıtı görüş bildirenler kadar sergiyi savunanlar da oldu elbet.

Toplum aydınlansın diye milyonları harcayanların bir anda hedef gösterip şevklerininin kırılması eleştirildi.

Aynı kesimin küçük yaşta erkek çocuklara yurtlardaki tacizlere de ses çıkarmaları gerektiği bildirildi.

Çocuk yaşta evlendirilmelere de ses çıkarmaları istendi.

***

Eskişehir gibi bir kültür ve sanat kentinde bir sergiye soruşturma açılması ayıplandı doğrusu.