Odunpazarı Belediyesi, Başkan Kurt’un talimatı ile Arasta Çarşısı içinde yer alan bir binayı, seramiğin serüvenini yansıtan Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ne dönüştürdü.

Açtığı sergi ile görenleri mest ediyor (VİDEO HABER) Açtığı sergi ile görenleri mest ediyor (VİDEO HABER)

Galeride; belediye tarafından 2015 yılından beri düzenlenen Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştaylarında 55 seramik sanatçısı tarafından üretilen 150 eser de sergileniyor. Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin açılışını görkemli bir törenle gerçekleştirdi. Açılış törenine; Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Mihalıçcık Belediye Başkanı Haydar Çorum, CHP İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Prof. Ayşegül Türedi Özen, Orta Mahalle Muhtarı Erol Gürdoğan, Paşa Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer ile çok sayıda sanatsever katıldı. Galerinin açılış konuşmasını yapan Başkan Kurt, konuşmasına Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin Sanat Danışmanlığını yapan Ayşegül Türedi Özen’e teşekkür ederek başladı. Kurt, ‘‘Hiç kimsenin bundan kuşku duymasına gerek yok. Halkımıza verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Şu anda Odunpazarı Bölgesinde aktif olarak çalışan yedinci müzemizi açıyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nin kendi elemanlarıyla, mimarlarıyla, mühendisleriyle ve kendi düşünceleri ile ortaya koyduğu eserlerden birisidir. Başka belediyeler gibi taşeron, müteahhit, aracı kullanmadan; ekstra paralar harcamadan, halkın parasını doğru kullanarak yapmış olduğumuz yatırımlardan birisidir. Bu nedenle öncelikle Ayşegül hocama teşekkür ediyorum. Emeği, bilgisi, birikimi ile bu şehrin ateşini yakmıştır. Umarım burada sonsuza kadar seramik sanatını gençlere öğretiriz, halka sevdiririz ve bu güzellikleri de turistlere sergileriz. Sanatın, sanatçının önemli vurgulamaya gerek yok. Şunu herkesin bilmesi gerekir; halkçı, sosyal demokrat ve solcu bir belediyenin halkın değerlerine sahip çıkması gerekir. Halkın değerlerini asla inkar etmeden, halkla birlikte halk için yönetim anlayışıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bundan sonraki dönemde de Odunpazarı’nda söz verdiğimiz üzere hazır, bitmiş şu anda ayrıntıları çalışılan iki tane müzemiz daha var. Onları da yılbaşına kadar yaşamın içine dahil ettiğimiz takdirde, Odunpazarı’nda neredeyse adım başı bir müze olacak noktaya geleceğiz’’ diye konuştu.

‘26’NCI KİŞİSEL SERGİM OLMASI ÇOK ANLAMLI’
Törende konuşma yapan bir diğer isim de projenin sanat danışmanlığını yapan Prof. Dr. Ayşegül Türedi Özen oldu. “Daha önce otel ve restoran hizmeti veren Arasta Çarşısı’nın güzel yapılarından biri olan bu binayı, yaşayan bir seramik galerisi yapabilmek için kollarımızı sıvadık” diyen Özen, katılımcılara galeride yer alan detayları anlattı. Galerinin ikinci katında yer alan Sergi Salonunda galerinin ilk, kendisinin ise 26’ncı sergisini açan Özen, “41. sanat yılımda, Eskişehir’in plaka numarası olan 26’ncı kişisel sergimi nerede ve nasıl bir sergi konseptiyle açarım acaba diye düşünüp duruyordum ki, nasip bugünde ve bu galerideymiş. Sergimin adını ‘Kadın Eli’ olarak verdim. Toprağı zanaat adına şekillendiren Sorkunlu çömlekçi kadınlarımızın ellerinden çıkan çömlek formlarını, kendi sanat çalışmalarımla birleştirdim. Galerimizin ilk, benim 26. kişisel sergim olması dolayısıyla benim için çok anlamlı ve özel bir sergi oldu” diye konuştu. Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin doğum gününü kutladıklarını kaydeden Özen, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Doğum günün kutlu olsun Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi. Sanat danışmanın olarak; büyüdüğünü, geliştiğini, Eskişehirimize güzellikler kattığını görmek en büyük dileğimdir. Huzurunuzda başta Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt olmak üzere, dokuz ay süresince çalışmalarımı sürdürdüğüm tüm ekip arkadaşlarıma binlerce kez teşekkürlerimi sunuyorum.”

GALERİNİN İLK SERGİSİ DE AÇILDI
Konuşmaların ardından Başkan Kurt, Prof. Ayşegül Türedi Özen’e teşekkür plaketi takdim etti. Ardından da Başkan Kurt ve törene katılanlar, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ni gezdi. Açılış töreninde Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin açılışının yanı sıra galerinin ilk sergisinin de açılışı yapıldı. İkinci katta bulunan Sergi Odasında; Seramik Sanatçısı Ayşegül Türedi Özen’in
“Kadın Eli” adını verdiği 26’ncı Kişisel Seramik Sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.