Sarıcakaya ilçe ziyaretinde bulunan AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay Eskişehir’in değeri ve markası olup dünyaya açılan Sarıcakaya Kuşkonmaz Vadisi’ni Belediye Başkanı Hüseyin Çam ile ziyaret etti, işletme sahibi Arman Badur’dan üretim ve ihracat bilgilerini aldı.

Prof. Dr. Emine Nur Günay aynı zamanda alanda çalışan işçiler ile birlikte kısa bir süre hasat yaptı. Gün boyu sıcağın altında emek veren mevsimlik tarım işçileri ile bir araya gelen Günay ‘’Sofralarımıza kadar ulaşan her bir nimetin nasıl bir emek ile önümüze geldiği ortada. Üretiminin her kademesinde toplanmasından, satışına kadar emek gösteren herkese teşekkür ediyorum. Sarıcakaya mikroklima iklimi ve yetiştirdiği ürünlerle Agro-turizm potansiyeli taşıyor. Özellikle pandemi döneminde tarımın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Ülkemizin gıda güvenliğini sağlaması ve katma değeri yüksek tarımsal ihracatı artırması için verimli ve yenilikçi tarım üretimi öncelikli konumuz olmalı. Tüm bu politikalar doğal olarak kırsal kalkınmayı da etkileyecektir. Düşündüğümüz projeler hayata geçerse önemli bir agro-turizm merkezi olacaktır.” Dedi.

Geleceğin mühendisleri model uçaklarla kendilerini geliştiriyor (VİDEO HABER) Geleceğin mühendisleri model uçaklarla kendilerini geliştiriyor (VİDEO HABER)

“SARICAKAYA KUŞKONMAZ VADİSİ“ DÜNYA MARKASI

Sarıcakaya Kuşkonmaz Vadisinin hem yöneticisi hem üretimin başında bulunan Arman Badur kuşkonmaz sektörü ile ilgili bilgiler paylaştı: Kuşkonmaz pazarı dünyada taze ürün piyasasında önemli bir yer tutmakta ve ülkemizde de gün geçtikçe hem üretim hem de tüketim olarak olması gereken noktaya doğru ilerlemektedir. Sadece Avrupa'da yıllık 450 bin ton taze kuşkonmaz pazarı mevcut ve bunun neredeyse 1/4'ünü tek başına Almanya oluşturuyor. 2020 sezonunda Sarıcakaya’dan 200 tonluk üretiminin 6 tonu Almanya'ya, 15 tonunu ise Singapur'a ihraç edilmiştir. Prof. Dr. Günay, kuşkonmazın ihracat potansiyeli ile iligli “Aldığım bilgilere göre Avrupadaki 450 bin tonluk kuşkonmaz pazarının %30 yani 150 bin tonunun Avrupa Birliği dışından ithal edilmekte. Bu ülkemiz için çok önemli bir fırsat. Tarımda katma değeri yüksek üretim ve ihracat diyoruz. Kuşkonmaz çok önemli bir örnek, ülkemize sunduğu ihracat fırsatı apaçık ortada. Diğer önemli bir unsur Avrupa’nın ithalatta tedarikçi pazarları aslen Peru ve Meksika gibi denizaşırı ülkeler olması. Bu da bize yadsınamaz bir lojistik avantaj vermekte. Diğer yandan Yakındoğu ve Uzakdoğu pazarları için de ülkemiz lojistik olarak avantajlıdır ve bu ülkelerde de kuşkonmaz talebi gün geçtikçe artmakta. Verimli tarım bu toprakların geleceği. Ne kadar şanslıyız ki sofralarımızda binlerce çeşit ürünle buluşabiliyoruz. Avrupa’da bu kadar değerli olan Kuşkonmaz bile Eskişehir topraklarında üretiliyor. 2015 yılında ilk gelip ziyaret ettiğimde burası Kuşkonmaz Vadisi olsun dediğimde potansiyelinin yüksek olduğuna inancım tamdı. Girişimci Arman Beyi ve çalışanları tebrik ediyorum, çalışmaları Bizleri onurlandırıyor” dedi.