Eskişehir Sanayi Odası, kent ve ülke sanayisinin gelişmesi için çalışmalar yaparken, kültürel konuları da ihmal etmiyor.

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ve yönetimi, Cumhuriyet’in 100 Yılı kapsamında önemli bir çalışmaya imza attı.

Eskişehir’in sanayileşme sürecine şahitlik etmiş, iş ve aş üretmiş, istihdam sağlamış duayen ve köklü iş insanlarının katılımı ile hazırlanan ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Eskişehir’e Değer Katanlar-Söyleşiler’ kitabı yayınlandı.

Geçtiğimiz gün bir mütevazı törenle de bu kitap söyleşiye katılanlara tanıtıldı.

***

Bu kitapta katkısı olan bir gazeteci olarak mutluluğum sınırsız.

Geçtiğimiz yılın ortalarına yaklaşırken Sanayi Odası Genel Sekreteri Volkan Günaydın aradı ve Sanayi Odası’nın bu kitabından söz etti.

Kitap için yapılacak söyleşilerin Eskişehir’deki gazetecilere yaptırmayı düşündüklerini belirterek, kabul edip etmeyeceğimi sordu.

Ben de böyle bir esere katkıda bulunacağımdan dolayı severek kabul ettim.

Benim gibi diğer gazeteci arkadaşlarım da kabul ederek, yoğun bir söyleşi programına giriştik.

***

Söyleşi yaptıklarımızın hepsi de Eskişehir sanayiine adını yazdırmış, kabul ettirmiş ve uzun yıllardır sanayicilik yapan kişilerdi.

Yani Eskişehir sanayisinin geçmişini iyi bilen bu sanayiciler hem deneyimlerini aktardılar, hem görüşlerini beyan ettiler ve genç nesillere de tavsiyelerde bulundular.

Sanayicilerin çoğu tanıdığım kişilerdi.

Tanımadığım kişilerle de tanıştım, yaklaşım 10 sanayici ile yaptığım söyleşiler kitapta yayınlandı.

***

Eskişehir için önemli bir eser olduğunu düşünüyorum.

Genç sanayicilere örnek olacak el altında bulundurulması gereken bir kitap olmuş.

Kitabın rehberlik etme gibi önemli bir misyonu yerine getirdiğine dikkat çeken Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “100. yılda Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ve geçen yüzyıl içindeki sanayileşme süreci arasındaki bağlantıları anlamak, dev dalgalarla verilen mücadeleleri görmek, Eskişehir'in bugünkü konumuna nasıl geldiğini kavramak bizler için hayati öneme sahip. Kitap, Eskişehir’in duayen iş insanlarımızın gerçekleştirdiği büyük sanayileşme başarısını kutlamak ve geleceğe daha güçlü rehberlik etme misyonunu da taşımaktadır. Çünkü Türkiye’nin ve şehrimizin başarılarla dolu sanayileşme macerası, nasıl bir güç haline geldiğini ve gelecekte neler yapabileceğimizi anlamamıza yardımcı olacaktır” dedi.

***

Kitapta söyleşisi bulunanlara yönelik yapılan tanıtımın önümüzdeki günlerde daha geniş kapsamlı ve basın dahil çeşitli kesimlere yönelik bir bir tanıtım daha yapılacağını düşünüyorum.