(Ufuk Azbay) Şarküteri ürünleri satan esnaf, yüksek enflasyona bağlı yaşanan fiyat artışlarından dolayı bekledikleri hareketliliği bulamadığın kaydederken geçmiş Ramazanlarda en çok sorulan ürünlerin başında gelen pastırmanın sorulmadığını aktardı. Şarküteri ürünleri satışı yapan Aydın Tandoğan bu ramazanda istedikleri yoğunluğun yaşanmadığını dile getirdi. Tandoğan, “aslında vaziyet içler acısı vatandaş Ramazan için alışverişini yaptılar ama göre yapabildiler. Geçen senelere oranla çok büyük ölçüde düşüşler var. Fiyatların yukarı çıkmasından dolayı ciddi anlamda düşüş var. Umduğumuz gibi değil” diye konuştu.

Pastırmacı2

‘FİYATLAR YÜZDE YÜZÜN ÜSTÜNDE ARTTI’

Geçmiş yıllarda ithal peynirlere bile talebin çok fazla olduğunu ifade eden Tandoğan, yerli Ezine peynirine dahi talebin düştüğünün altını çizdi. Tandoğan, “Pastırmanın kilogramı şu anda bin 400 bin 500 lira bandına ulaştı. Yine bizde ucuz. Başka yerlerde pastırmanın kilogramı 2 bine kadar çıkıyor. Çok az kişinin ulaşabildiği bir ürün oldu. Pastırma artık zenginlerin mutfağında yer alamaya başladı. Pastırmayı eskiden alt ve orta gelirli vatandaşlar alabiliyordu, şimdi alamıyor. 2 yıl önce pastırma 200-300 liraydı şimdi geldiği rakamlar bin 500 lira.

Pastırmacı3

Fiyatları sorup ben emekliyim bunu nasıl alayım deyip çekip giden çok fazla oluyor. Peynirin kilogram fiyatı 260 liradan başlıyor. Tereyağın kilogram fiyatı 450 civarındadır. Sucuğun kilogram fiyatı 645 liraya ulaştı. Geçen Ramazan’a göre fiyatlar yüzde yüzün üzerinde arttı” dedi.