Bakan Özhaseki, Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy’a yaptığı ziyaretin ardından AK Parti İl Başkanlığı’nda basın toplantısına katıldı. Toplantıda Özhaseki kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna vurgu yapan Özhaseki, Türkiye’de 6 ve üzeri yıkıcı deprem sayısı son yüz yılda 230’un üzerinde olduğunu bunun da her sene 2-3 tane deprem anlamına geldiğine dikkat çekti. Özhaseki, “Hiç kimse ben emin yerdeyim bana bir şey olmaz asla demesin. Peki ne yapmak lazım bütün dünyada bunun tek bir çözümü var, kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşüm olmadan bu iş olmaz. Kentsel dönüşümün 3 tane ayağı var. Birisi bakanlık, birisi belediye, birisi de vatandaştır. Biz bakanlık olarak müthiş bir mücadele içerisindeyiz. Bakan olarak tek tek şehirlere gidip rica edip yalvarıyorum. Belediye başkanları hazırlayın da gelin projeleri beraber çalışalım vatandaşları güvenli konutlarda oturtalım diyorum. En son sıkıntı duyduğumuz bazı yasaları değiştirerek yeni yasalar da çıkardık. Biz hazırız, gelenin asla partisine bakmıyoruz. Hangi partiden gelirse gelsin sonuna kadar kapı açık. Bu işin ikinci ayağında belediye var. Burada AK Partili belediyeler gayret gösteriyor. Kendisine kentsel dönüşümü iş edinen bir belediye başkanı görmedim. Öğrenmişler papağan gibi bir kelam artık midemiz dönüyor bunu duymaktan. Bizler kentsel dönüşüme karşı değiliz, rantsal dönüşüme karşıyız. Kardeşim ne olur rantsal dönüşüm yapmayın rantsal dönüşüm ayıp bir şeydir. Ne demek çirkinleşmeyin, kentsel dönüşüm yapın. Allah rızası için bir tane kentsel dönüşüm yapın. Yok neden çünkü zor iş” diye konuştu.

Özhaseki 2

‘SAĞLAM KONUTLARI TESLİM EDECEĞİZ’

Cumhuriyet Halk Partili belediyeler ile ilgili eleştirilerde bulunan Özhaseki, CHP’li belediyelerin dönüşüm ile ilgili işleri dava açarak engellediğini kaydetti. Özhaseki, “Cumhuriyet Halk Partili belediyeler bu tür işleri yapmadığı gibi bir başka özelliği daha var dava açmak. Hastaneye başlıyoruz dava açıyorlar, okula başlıyoruz dava açıyorlar, TOKİ konut yapacak dava açıyorlar. Yapmayın diyorsunuz dava açmak benim anayasal hakkım diyor. Sizin dava için istismar ettiğiniz konu anayasal hak da şu insanların makul bir şekilde evlerinde oturma hakları yok mu! Binlerce emekli dışarıda mağdur vaziyette evden dışında bu insanların yaşam hakkı yok mu! Depreme karşı güvenli evlerde oturma hakkı yok mu bu belediyelerin dava açıp işi engelleme gayreti olduğunu görüyoruz. Kentsel dönüşümün bütün zorluğuna rağmen biz bunu gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Burada bunu konuyu işleyeceğiz. Konuşacağız. Eskişehir halkının iradesi arkadaşlarımızdan yana olduğundan da elimizdeki bütün imkanımızla buraya gelip sonuna kadar gayret edeceğiz. En ufak depremde yıkılabilecek kötü konutları bir an önce TOKİ’nin sağlam konutlarıyla dirençli hale getirip kendilerine teslim edeceğiz” sözlerini kaydetti.

Özhaseki4

‘MAĞDURİYETİ ÇÖZERİZ’

TOKİ mağdurlarıyla ile ilgili de konuşan Bakan Özhaseki, “TOKİ mağdurları diye bir şeyler söyleyenler oluyor. Bunların muhalefetin tahrikleriyle kendi yandaşlarını ortaya dökerek seçim öncesinde mide bulandırmak için ortalığı toz durmana karıştırmak için yaptıkları bir numara olduğunu biz çok iyi görüyoruz. Böyle bir mağduriyet var mı yok mu ona bakmak lazım. Doğru KDV yüzde 1 iken 149 metrenin altı sonra yüzde 10 kadar yükselmiş bu konuda Bakanlar Kurulu gündem etti Maliye ekibi çalışıyorlar. İnşallah müjdeli bir haber çıkar diye ümit ediyorum. TOKİ’nin Türkiye üzerinde inşaatını devam ettirdiği 175 bin civarında konut var. Bunların 165 bini ev sahibi olurken vatandaşlarımız 2 bin küsur liradan 4 bin liraya kadar taksit ödüyorlardı. Neredeyse yüzde 95’i 2 bin 300 lirayla 4 bin lira arasında taksit ödeyerek ev sahibi oluyorlar. Herkes elini vicdanına koysun dünyanın neresinden asgari ücretin 4-5’te biriyle ev sahibi olunan ülke var. Kiranın bile yarısı gibi bir fiyatla ev sahibi etmeye devam edeceğiz. Mağduriyeti olan arkadaşlarımızla görüşeceğiz.  Ne ise mağduriyet onu da çözeceğiz. Bu da bizim işimiz” dedi.

Bakan Özhaseki daha sonra Hamamyolu caddesinde esnafları ziyaret ederek sohbet etti.