(Ufuk Azbay) İl Binası’ndaki toplantıya CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda partili katıldı. Eskişehir’de olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Özel, Eskişehir’in Cumhuriyet Halk Partililerin en rahat ettiği yerlerden biri olduğunu dile getirdi. Özel, “Sokakta yürürken vatandaş ile karşılaştığınızda şikayet değil memnuniyet duyuyorsunuz. Yılmaz Büyükerşen’den memnuniyet duyuyorsunuz, Kazım Ağabey’den memnuniyet duyuyorsunuz, Çok sevgili Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’tan memnuniyet duyuyorsunuz ve 3 milletvekilimizden memnuniyet duyuyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin il kongreleri yapıldı. Genç Talat Başkanımızı, çok sayıda gençten ve kadından oluşan yepyeni pırıl pırıl yönetimini,  bu genç dinamik yönetim kurulunu ziyaret ettik ve kendilerine başarılar diledik. Bundan sonraki süreçte Eskişehir’de yerel yönetimlerle, milletvekillerimizle örgütümüzün uyumun artarak devam edeceğini, bundan sonraki süreçte Eskişehir’de CHP’lilerin yüzünü ağartmaya Eskişehir’de yüzünü gülmeye devam edeceklerine olan inancımız tamdır” diye konuştu.

‘ESKİŞEHİR’DE KARARI ÖRGÜT VERECEK’

CHP’in ittifak potansiyelinde bir aşınma olduğunu belirten Özel, CHP’de yaşanacak değişimin her iki ittifak alanında da yeni bir sayfa açacağını ümit ettiğini söyledi. Özel, “Eskişehir özelinde ne olacağına Eskişehir’in siyasetçileri, Eskişehir’in ilçe yöneticileri, ilçe başkanları, Eskişehir’in yerel yöneticileri, milletvekilleri, en doğru istişareleri yaparak parti meclisimize teklif edeceklerdir. Değişimden sonra bütün muhataplarımıza, birlikte kazanacağımız yerlerde ayrı ayrı girmenin, ittifak yapmamanın ağır sorumluluğunu hatırlatarak, avucumuzu açarak, kapılarımız açarak, geçmişte yapılan hatalar varsa, ders alıp tekrarlamamayı taahhüt ederek, geçmişteki doğruları tekrar ederek, partinin ittifak potansiyelini yeniden inşa etmeye çalışacağız. Eskişehir özelindeki kararı Eskişehir örgütü verecek. Yılmaz Büyükerşen hocamızın parti ve Eskişehir için kıymetini inkar edemeyiz. Hocanın Eskişehir ve örgüt için kıymetini en iyi bilenlerdenim. Hocamız ile görüşerek gerekeni yapacağız, mevcut bir tek belediyemizi riske etmeden, ilçelerde çok daha fazla belediyeyi koyarak, büyük bir başarıyı elde edeceğiz. Bunun için morale ihtiyacımız var. Bunu 4-5 Kasım Kurultay’ında hep beraber bulacağımızı hep birlikte göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘O REJİMLER GERİDE KALDI’

Eskişehir’e CHP Genel Başkan Adayı sıfatıyla geldiğini belirten Özel, CHP’nin Genel Başkanı’na rakip çıkabilen bir parti olduğuna vurgu yaptı. Özel, “Meclisteki diğer siyasi partilerde, AK Parti’de böyle bir ihtimal akıllardan bile geçmezken, MHP’de böyle bir talep yeni bir partinin oluşmasına sebebiyet vermişken, CHP Genel Başkan’a rakipler çıkabilen, çoklu yarışlar olabilen, demokratik süreçlerdir. Bu CHP için birilerinin gösterdiği gibi bir eksiklik değil,  aksine Türkiye ve CHP için övünç kaynağıdır. Demokrasi böyle bir şeydir. Yönetene rakip çıkmadığı rejimlere demokrasi demiyoruz, onlar otokratik rejimlerdir. Onlar, sultanlıklar, krallıklardır, padişahlıklardır. Yönetene rakip çıkmasının yönetene ihanet ettiği düşünülen rejimler, gücü halktan değil, gücü yöneten bıraktığında yerine oğlunun geçtiği, kan bağıyla, yönetimin devredildiği rejimlerdir. Biz o rejimleri yüzlerce yıl geride bıraktık” sözlerini kaydetti.

‘YÜZ AĞARTAN PARTİDİR’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin biricik olduğu aktaran Özel, CHP’nin dünyanın önünde Türkiye’nin yüzünü ağartan,  bir siyasi parti olduğunu kaydetti. Özel, “Cumhuriyetin 100’üncü yılında çok önemli seçimi inandık, inandırdık, kaybettik. Bir öz eleştiri yapmanın ve partide geçmişte yapılan doğruları sahiplenirken, yanlışları terk etmenin, gerektiğini bir süreci önerdik. Şu anda partiyi yöneten arkadaşlarımız ve Genel Başkanımız ile bir yol ayrımına geldik. Genel Başkanımızın ekibindeki uzun süredir görev yaptığı deneyimli arkadaşlar, Genel Başkan da devam edecek biz de devam edeceğiz diyorlar. Bizim ekibimizdeki kıdemli arkadaşlar ise, değişim bizden başlamalı diyorlar. Hiçbir göreve talip değiliz, genç kadroların arkasındayız, yanındayız diyorlar” dedi.

TUTUM BELGESİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Tüzük değişikliği tartışmaları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özel, ekibi tarafından hazırlanan tutum belgesi ile ilgili bilgi verdi. Özel, “Genç ekibimizin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin altı okunu tarihsel gerekliliği ile sahiplenen, olgusal tutarlılığı ile benimseyen, aşındırmadan geliştiren, anlayışla partinin ve Türkiye’nin sorunlarına nasıl baktığımızı, tutum belgesinde ifade ettik. Bu belgede tüzük değişikliği önerilerimiz var. Biz bunu Eylül’ün ilk haftasında açıklamak üzereydik. 100 yılı her birlikte yapalım, bunu öbür hafta bırakalım dediğimizde, değişimciler, Genel Merkezi’n tüzük değişikliğinden kopya çekecekler o yüzden ertelediler diye dedikodu çıktı. Biz ayın 15’inde önerimizi ve adaylığımız açıkladık. Genel Merkez tüzük değişikliğini erteledi. Biz hiç kimseye bizim belgemizden kopyaladığınız demeyiz çünkü biz bizim olsun diye değil örgütün olsun, partinin olsun diye daha iyisi olsun diye önerdik” diye konuştu.

‘BABA EVİNİN KAPILARINI AÇMAYI VAAT EDİYORUM’

Kendisinin Genel Başkan seçilmesi durumunda, Genel Başkanın üyeler tarafından seçilmediği son seçim olacağını dile getiren Özel, kendisinden sonraki süreçte CHP’nin Genel Başkanı’nı bütün üyeler seçeceğine vurgu yaptı. Özel, “İtiraz ettiğimiz, tüzüğün bir daha ertelenmesidir. Bu önerilerin tamamı hayata geçirilecek. Genel Başkan diyor ki, ‘Kurultayı yapacağız, kurultaydan sonra konuşanı kapının önüne koyacağım’ kurultaydan sonra kimin Genel Başkan olacağını CHP’nin üyeleri, üyelerin yetkilendirdiği delegeleri karar verecek. Kurultaydan sonra, tek sesliliğe ihtiyaç var, bunu bütün delegelerimiz sağlayacak. Daha yapılmamış Kurultay’dan, kurultay sonrası kapı önüne koyulmamaları değil, ben baba evinin kapılarını açmayı vaat ediyorum. Bizim örgütümüzün tehdit edilmeye değil, cesaretlendirilmeye teşvik edilmeye ihtiyacı vardır. CHP örgütü ile bir bütündür. Toplumun bütünü sahiplenen, sosyal demokrat eşitlikçi, herkese kavrayan dokunan politikalarla, bu partiyi bir kez daha örgütüyle ayağa kaldırmanın, bu partiyi iktidar yapmanın zamanıdır. Cumhuriyet’in 1. yüzyılındaki genç kadrolar nasıl başardıysa, Bugün tecrübeyi ret etmeyen ancak genç dinamik kadrolarımız ile birlikte, bir kez daha başaracağımıza inanıyoruz               “ şeklinde konuştu.