Türkiye Metal İşverenleri Sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alamayan Türk Metal Sendikası üyeleri, İzmir, Manisa ve Bursa’dan sonra Eskişehir’de de eylem düzenledi.

Gaz lambaları yeniden moda oldu Gaz lambaları yeniden moda oldu

Türkiye Metal İşverenleri Sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alamayan Türk Metal Sendikası üyeleri, İzmir, Manisa ve Bursa’dan sonra Eskişehir’de de eylem düzenledi.

Ulus Meydanı’nda yaklaşık 3 bin işçinin katıldığı eylemde, işçiler ellerinde bulunan döviz ve pankartlarla ‘Ölümüne çalıştık, kazanacağız’ sloganı attı. Ardından basın açıklamasını yapan Şube Başkanı Orhan Demir, ‘‘TİS görüşmelerinde emekçilerin tüm isteklerini içeren bir taslak hazırladık. O taslak bizim onurumuzdur. Onurumuzu çiğnetmeyiz’’ diye konuştu. Taslakta yüzde 29,57 zam istediklerini ancak MESS’in masaya yüzde 12 getirdiğini söyleyen Demir, ‘‘MESS, esnek çalışma, deneme süresi, denkleştirme gibi, artık geride kaldığını düşündüğümüz birçok uygulamayı, teklif adı altında yeniden masaya getirmiştir. Biz masaya oturup müzakere etmesini de, alana çıkıp kora kor mücadele etmesini de iyi biliriz. Kimse bizi test etmeye kalkmasın. Alayına hodri meydan’’ diye konuştu.
 

Ara buluculuk sürecinin ilk toplantısından bir sonuç çıkmadığını, sonraki süreçte de çıkacak gibi görünmediğini söyleyen Demir, ‘‘Yine de yasal olarak sürecin bitmesini beklemek zorundayız. Ama bizim kitabımızda elimizi kolumuzu bağlayıp beklemek yok. Protesto eylemleri düzenledik. Her yer sesimizle inledi. MESS’e kimin ürettiğini, kimin çalıştığını hatırlatmak için, hafta başından itibaren mesaileri kaldırdık. Nasıl ki MESS bizim sesimize kulak tıkıyor, Biz de mesailer konusunda gelecek ricalara kulaklarımızı tıkayacağız. Hodri meydan... Bakalım bundan sonra kim üretecek?’’ şeklinde konuştu.
 

İnsan onuruna yakışır bir iş ve bir yaşamdan başka bir talepleri olmadığını vurgulayan Demir, ‘‘Bizim üretmek, kazanmak ve kazandırmaktan başka düsturumuz yok. Herkesin saklanacak yer aradığı salgın döneminde bile, işine ve işyerine sahip çıkan bu emekçilere reva görülen budur. Şimdi buradayız, Eskişehir’den yükselecek sesimiz. Hep bir ağızdan haykıracağız. Diyeceğiz ki ‘İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız. Zafer, sendikasına güvenen Türk Metalcinin olacak’’ ifadelerini kullandı.