Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü; haftasonları Sivrihisar ve Yunus Emre köyüne farklı 60 genç, toplamda da 1000 gencin faydalanacağı projeler gerçekleştirdi.

Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü; ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ nedeniyle her hafta sonları Sivrihisar ve Yunus Emre köyüne farklı 60 genç, toplamda da 1000 gencin faydalanacağı projeler gerçekleştirdi.

Eskişehir Kızılelma Turan Derneğini de bu projeye dahil ettiler. Proje kapsamında; Eskişehir’de öğrenim gören Türk Dünyası öğrencilerini Sivrihisar’ın tarihi yerlerine ve Yunus Emre’ye ziyarete götürdüler. Eskişehir Gençlik ve Spor Gençlik Merkezleri Şube Müdürü Şenol Cirit, Yunus Emre ve Sivrihisar’da ziyaret edilecek yerler hakkında gençlere otobüste bilgiler verdi.

2021 yılı Yunus Emre ve Türkçe Yılı olması sebebiyle Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve dernek yetkilileri; Eskişehir’deki Üniversitelerde okuyan 60 civarı Türk Dünyası öğrencileriyle birlikte Sivrihisar ve Yunus Emre gezisinde bir araya geldi. Türk Dünyasının bağlarını ve kardeşliğini pekiştirecek Sivrihisar’ın tarihi yerleri ve Yunus Emre'nin tanıtımının yapıldığı gezide; Türk Dünyası öğrencileri hayranlıklarını gizleyemedi.

Eskişehir için kuvvetli yağış uyarısı Eskişehir için kuvvetli yağış uyarısı

Düzenlenen gezide Türk Dünyası öğrencileri; Sivrihisar Zaim Ağa Konağı, Ermeni kilisesi, saat kulesi, Sivrihisar Kültür Evi, Tarihi Ulu Cami, Alemşah Kümbeti, Kilim Müzesi, Açık Hava Heykel Müzesi, temsili Nasrettin Hoca evi, rehber Koray Faydacı eşliğinde anlatımları yapılarak gezildi. Sivrihisar gezisini tamamlayan öğrenciler, daha sonra Bizim Yunus, Yunus Emre'nin kabrine hareket etti. Burada Cami görevlisinin rehberliği ve anlatımları eşliğinde; Yunus Emre'nin hayatı, şiirleri ve Yunus Emre'nin önemi hakkında bilgiler verildi. Yunus Emre'nin makamında dualar edildi.