Odunpazarı Belediyesi tarafından Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenen 6’ncı Uluslararası Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, üçüncü gününü geride bıraktı.

Muharrem ayının gelişiyle aşurelik malzemelerin satışı önemli ölçüde arttı Muharrem ayının gelişiyle aşurelik malzemelerin satışı önemli ölçüde arttı

Konserlerin düzenlendiği, fırınların yakıldığı çalıştayda, çalışmalar gecenin geç saatlerine kadar sürüyor. Odunpazarı Meydanı’nda yakılan fırınlarda, ateşin toprakla dansı ise görenleri büyülüyor. Çalıştay alanında bir tarafta Sorkun’dan gelen çömlekçiler yer alırken, diğer tarafta da çalıştaya katılan seramik sanatçıları ve bilim insanları çalışmalarını yürüttü. Çalıştayda, her sene olduğu gibi gelenek ile sanat ve bilim bir araya geldi. Sanatçılardan yaptıkları çalışmalar ve seramik pişirim teknikleri ile ilgili bilgi alan vatandaşlar, sanatçıların gerçekleştirdiği çalışmaları ilgi ile takip etti. Çalıştay alanına gelen çocuklar seramik hamuruna şekil verirken, vatandaşlar da tornada seramikten çömlek yaptı. İran, Hindistan ve Türkiye’nin birçok ilinden toplam 10 sanatçı ve bilim insanının ağırlandığı çalıştayda, sanatçılar gün içinde Raku ve Sagar Pişirim Tekniği’ni uyguladı. 6’ncı Uluslararası Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı’nda çalışmalar, gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. İkinci günün akşamında Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri konser verirken, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu ‘Pop Sahne’ adlı oyunu oynadı. Kağıt fırının yakıldığı çalıştayda, ateşin toprakla dansı izleyenleri büyüledi.