Eskişehir Sanayisi bir taraftan kent ve ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışırken diğer taraftan da eğitime hep önem veregelmiştir.

Daha önceleri Eskişehir Sanayi Odası aracılığıyla bu eğitim çalışmaları hep yapılmış, süreç içinde de okullaşmaya gidilmiştir.

Sanayiye özellikle ara eleman yetiştirilmesi amacıyla başlatılan bu okullaşma şimdilerde meyvelerini toplamaya başladı.

Okullaşma fikrinin oluşmasında ve gelişmesinde emeği geçenlerin başında eski Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir’i unutmamak gerekir.

Şu anda sanayi kuruluşlarının başında bulunan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ve EOSB Başkanı Nadir Küpeli’nin de yönetimleriyle birlikte emekleri büyüktür.

***

Özellikle Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığının bünyesinde bulunan meslek lisesi bugün Türkiye’nin örnek okullarından olmuş ve bir çok sanayi bölgesinin yöneticileri incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelmektedir.

Eskişehir Sanayi Odası’nın ESO Akademi’si de başarılı uygulamaları hayata geçirmektedir.

Geçtiğimiz günlerde ESO Akademi Mekatronik Uzmanları, ESO üyesi firmalarla bir araya gelerek iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Toplantılarda firmalardan 100'ün üzerinde istihdam talebi oldu.

***

Eskişehir Sanayi Odası tarafından BEBKA iş birliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022-2023 yılları için belirlenen ‘Genç İstihdamı’ teması kapsamında; gençlerin meslek sahibi olması hedefiyle yürütülen ücretsiz teknik eğitimlerden başarılı şekilde mezun olan kursiyerler, firmaların Mekanik ve Elektronik Sistemlerde Bakım ve Onarım Bölümlerinde işe yerleştirilmek üzere ESO’da gerçekleştirilen istihdam toplantıları yapıldı.

Firmalardan yüksek bir istihdam talebi de alındı.

***

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, öncelikli amaçlarının gençleri meslek sahibi yapmak olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor.

“Geçtiğimiz hafta Mekatronik Uzmanlık Programını başarıyla tamamlayan 22 gencimizin sertifikalarını teslim ettik. Gençlerimizi ESO üyemiz olan firmalarla bir araya getirdik ve karşılıklı istihdam toplantıları yapmalarını sağladık. Bu bağlamda çok güzel sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Şimdiden her bir gencimizi ayrı ayrı tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Eskişehir Sanayi Odası olarak gençlerimizi çalışma hayatına kazandırmaya ve mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu hedefle sanayide ihtiyaç duyulan alanlarda eğitimler açmayı sürdürecek ve daha çok gencimizin istihdam edilmesine katkı sunacağız. Bizim üzerimize düşen görev onların önünü açmak, geleceklerine ışık tutmak. Hepsinin çok iyi yerlere geleceğine ve çalışacakları firmalara değer katacaklarına eminim. Etkinliğe katılarak kursiyerlerimizi istihdam eden firmalarımıza da bir kez daha teşekkür ediyorum.”

***

Bu eğitim çalışmaları böyle iştah ve istekle devam ettiği taktirde Eskişehir sanayisi çok iyi yerlere gelecek, kent ve ülke ekonomisine çok daha fazla katkılarda bulunacaktır.

+++++++++++++++++++++++++