Emekçilerin talep ettiği rakamları alamadığını savunan Eğitim Sen Şb. Bşk. Faik Alkan, emekçiler için acilen zam talebinde bulundu.

Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur Sen ve Kamu Sen’in emekçilerin talep ettiği rakamları alamadığını savunan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, emekçiler için acilen zam talebinde bulundu.

Kamu emekçilerinin, ekonomik olarak ezilmekte olduğunu ifade eden Alkan, kamu emekçileri için acilen yüzde 50 zam talebinde bulundu. İş yerlerinde tek gündemin geçinemiyoruz tartışmaları olduğunu dile getiren Alkan, ‘‘Ağır ekonomik şartların konuşulduğu bir ortamda, kamu emekçilerinin zam talebi ne yazık ki bazı konfederasyonlar tarafından emek cephesinden değil de, siyasi projeler üzerinden yürütülmektedirler. Bu şartlarda dün kaybeden ve bugün de kaybedecek olan 16 milyonluk kamu emekçileri ve emeklileri olacaktır. Üstelik gündeme gelen memurlara ek zam tartışması, Toplu Görüşme işleyişine aykırı bir şekilde de ele alınmaktadır. Bizler biliyoruz ki amaç nettir o da, mücadeleci sendikaları devre dışı bırakarak yoksulluğun devamını sağlamaktır’’ ifadelerini kullandı.

Kar yağışı kimilerine eğlence, kimilerine ise çile oldu (VİDEO HABER) Kar yağışı kimilerine eğlence, kimilerine ise çile oldu (VİDEO HABER)

Alkan, kamu emekçilerinin sorunlarının çözümünün birleşik mücadeleden ve tek yumruk olmaktan geçtiğini, bunun önündeki tek engelin aylık en az 20 bin lira maaşlar alan sendikal bürokrasi olduğunu dile getirdi. Görüşmelerin, iktidarın güdümündeki, Memur Sen ve Kamu Sen üzerinden gerçekleşmesi kamu emekçileri arasında ayrımcılığı derinleştirmekte olduğunu aktaran Alkan, ‘‘Bugünkü sefalet koşullarının nedeni 6 dönemden beri yürütülen Toplu Görüşme süreçleridir. Bizleri daha önce yüzde 3,5’lara satanlar, bugünde yüzde 5’lere imza atarak bugünkü sefalet koşullarını yarattılar. Kendi ceplerini düşünen bu kast artık niyetini belli etmiştir.  Çalışan ve emekli olan 16 milyonluk insanın açlığı, sefaleti onların gündemi değildir. Toplu Görüşmelerde, kamu emekçilerini sefalete teslim eden Memur Sen ve Kamu Sen Yöneticileri, şimdi de cumhurbaşkanına ricacı olarak ek zam almaya çalışmaktadırlar’’ şeklinde konuştu.