Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar 500 civarındaki öğrencinin farklı mahallelerdeki okullara gitmek zorunda kalması nedeniyle mahallelerine lise istediklerini belirttiler.

Ekonomik geliri düşük olan aileler ulaşım masrafının çcok yüksek olması nedeniyle zorluk yaşadıklarını ifade ettiler.

Mahallerinde 450- 500 öğrencinin farklı mahallerdeki liselere gitmek zorunda kaldığını dile getiren Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Yaşar Özkaya, öğrencilerin kendi mahallerinin dışındaki okullara gitmesinin ailelerine ciddi külfet getirdiğini ifade etti. Mahalle halkının genel olarak ekonomik durumun düşük olduğunu vurgulayan Özkaya “Bu Mahallede yaşayan ailelerin içerisinde bu yükü taşıyacak aile çok azdır. Biz de en azıdan 3 ya da 4 dersliği olan bir lise talep ediyoruz. Benden önceki muhtar da talepte bulunmuş sanırım talebimiz eğitim camiasına ulaşmadı” şeklinde konuştu.

‘ÖĞRENCİLER MOTİVASYONUNU KAYBEDİYOR’
Mahalle halkının sorunu gündeme getirmek için mahalle halkı ile bir araya gelen İYİ Parti Tepebaşı İlçe Başkanı İsmail Türk, Şarhöyük, Fevziçakmak, Gazipaşa, Hasanbey, Cumhuriyet ve Gökdere Mahallelerinin nüfusunun 40 binin üzerinde olduğunu bu bölgede yaklaşık 3 bin 500 lise öğrencisinin var olduğuna dikkat çekti. Bölgenin, şehrin sosyo ekonomik açıdan geri bırakılmış alanlarından biri olduğunu ileri süren, Türk, “Ailelerin gelir düzeyleri ve eğitim oranları düşüktür. Yani gelirden eğitime, iş bulmadan, kültürel faaliyetlerine kadar her alanda fırsat eşitsizliğini sonuna kadar yaşıyorlar. İlimizin Yenikent, Çankaya, Gültepe, Yıldıztepe bölgesinde bir çok lise yan yana dip dibe açılmışken bu bölgede lise yoktur” şeklinde konuştu. Öğrencilerin vaktinin büyük bir kısmın yolda geçtiğini aktaran Türk, bu durumun öğrencilerde motivasyon kaybına neden olduğunu öğrencilerin kaliteli bir eğitim almasını engellediğini kaydetti.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sözleşmeli Personel alıyor Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sözleşmeli Personel alıyor

Ufuk Azbay - Milli İrade