Geçtiğimiz günlerde bu köşede LÖSEV’in Lösante Hastanesine neden tam ruhsat verilmediğini diye getirmiştik.

Lösante Hastanesi’nin tam kapasiteyle çalışmasını sağlayacak ruhsat bir türlü Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiyor.

LÖSEV Vakfı’nın bir de Üniversite konusu var.

Üniversite ile Lösante Tıp Fakültesi’nin açılması da engelleniyor.

***

LÖSEV bilindiği gibi 1998 yılında bir masa, bir sandalye ve kocaman bir yürekle kuruldu, 25 yıldır da onbinlerce lösemili çocuğun hayatını kartardı, kurtarmaya da devam ediyor.

LÖSEV yetkilileri engellenen hastaneleri, üniversitesi ve Tıp Fakültesi ile ilgili sıkıntılarını dile getiriyorlar.

YÖK tarafından Türkiye’nin her yerinde hastanesi bile olmayan Tıp Fakültelerinin açıldığını, internetten ameliyat öğrenen doktorlar mezun olurken, neden Lösevkent Üniversitesi’nin açılması için bir imzanın atılmadığını soruyorlar.

***

Ülkenin sağlık politikalarının çöktüğü bir ortamda, bir çok alanda uzman doktorun yetişmediği ifade ediliyor ve şöyle deniliyor.

“Doktorlar yurtdışına kaçıyorlar. Hemotoloji- lösemi gibi çocuk kan hastalıkları ve onkoloji alanında yeterli sayıda uzman yok. Onkoloji ihtisaslı hemşire, diyetisyen, klinik eczacılar Lösevkent Üniversitesi’nde yetişecek. Neden LÖSEV’i mağdur ediyorsunuz?”

***

Ve şöyle devam ediyor YÖSEV yetkilileri.

“Biz Löseminin yüzde 100 başarısını veya kanserin aşısını bulmak için çok çalışıyoruz. Bundan rahatsız olmamanız bekleniyor. Maaşını biz vererek istediğimiz kadar uzman doktor çalıştıramıyoruz. Tıpkı taksi plakası alır gibi tefeciden doktor kadrosu almamız gerekiyor. Yoksa Sağlık Bakanlığı doktorlara Lösante Hastanesi’nde çalışma izni vermiyor. Doktor borsasında bir uzman doktor kadrosu 12 milyon liraya çıkmış. Yanlış anlamayın bunu Sağlık Bakanlığı’na değil tefeciye ödüyorsunuz.”

***

Sağlık için böylesine önem taşıyan bu kurumun yaptığı veya yapacağı işler neden engellenir anlamak mümkün değil.