Gazeteci Gürkan Hacır’ın moderatörlüğünü yaptığı “Taksim Meydanı” programına stüdyo konuğu olarak katılan Hatipoğlu, Gürkan Hacır’ın yanı sıra gazeteciler Barış Yarkadaş, Şaban Sevinç, Murat Çelik, Deniz Gürel ve Hacı Yakışıklı’nın sorularını yanıtladı.

İYİ Parti’nin kuruluş felsefesinin iktidara muhalefet etmek değil iktidar olmak olduğunu belirten Hatipoğlu, Eskişehir’de yerel seçimde AKP ve MHP ile ittifak yapılabilir açıklamasının ve Genel Başkan Meral Akşener ile bu konuda görüşüp görüşmediği yolundaki soruyu şöyle yanıtladı.

“Bu benim kendi görüşümdür, partinin kurumsal görüşü değildir. Bu açıklamamdan sonra Genel Başkan Meral Akşener ile bir araya geldik, zaman zaman da geliyoruz. Ancak bu konu çok fazla gündeme gelmedi. Geçtiğimiz seçim sürecinde ittifak partimizle ciddi sıkıntılar yaşadık. ‘İYİ Parti milletvekili çıkaramaz, oyunuz boşa gitmesin İYİ Parti’ye oy vermeyin’ denildiğini duyduk. Oylarınızı CHP’ye verin denilmesi bizleri üzdü Sahada çalıştık, karşılığımız da vardı. Türkiye ortalamasının yüzde 14 fazla oy alarak milletvekili çıkardık” dedi.

6’lı Masa sürecinde Genel Başkan Meral Akşener’in sürekli “seçilebilecek aday” vurgusu yaptığını hatırlatan Hatipoğlu, seçim sonuçlarının Akşener’in de üzdüğünü belirterek, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın aday olmaları durumunda seçileceklerinin görüldüğünü ancak Kılıçdaroğlu’nun ısrarcı olduğunu savundu.

Eskişehir’de AKP ile işbirliği yapılması konusuna Meral Akşener’in ne dedi sorusunu yanıtlayan Hatipoğlu, aynı tabandan gelen insanların niye  bir araya gelemediklerini dillendirdiğini, daha önce de açıkladığı gibi bu açıklamanın kendi görüşü olduğunu ifade etti.

Hatipoğlu, “Yukarıda kurumsal işbirliği yapılmasa bile, ilçelerde tabanda işbirliği yapılabilir. Eskişehir’de CHP ile işbirliği yapılmasına Nebi Hatipoğlu olarak karşıyım” dedi.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN ADAY DEĞİLİM

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı konusundaki soruyu ise Hatipoğlu şöyle yanıtladı. “Kariyer planım içinde Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı yok. Ancak Genel Başkanımız böyle bir görevi bana verirse aday olurum. Ben İYİ Parti Milletvekili olarak hangi adayla seçim kazanılacağı konusunda çalışma yapıyorum. Bir Oda Başkanı ile bu konuyu konuştuk.”

Söz konusu Oda Başkanının ismini vermeyen Hatipoğlu’na daha sonra Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ile çekilmiş bir fotoğrafı gösterildi.

Ancak Hatipoğlu yine isim vermedi.

“TÜP BİTMEYE YAKIN HARLI YANARMIŞ”

Hatipoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yeniden adaylığı ve Eskişehir’e hizmetleri konusunda sorulan soruya ise şöyle cevap verdi. “Tüp bitmeye yakın harlı yanarmış. Yılmaz hoca Eskişehir’e çok şey kazandırdı, Eskişehir’i bir marka yaptı, yaptıklarına hiçbir şey demiyoruz. Ancak son 5 yılda bir şey yapılmadı. Eskişehir’in genç ve vizyoner bir başkana ihtiyacı var. Yılmaz hocanın yaptıklarının üzerine koyan genç bir Eskişehirliye ihtiyaç var.”

“KİMSENİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ”

İYİ Parti’nin milletvekili adaylarını üye bazında önseçimle belirlediğini hatırlatan Hatipoğlu, “Bizde önseçim yapıldı. Üye bazındaki önseçimle geldik. Ben düşüncelerimi özgürce söylüyorum, karnımdan konuşmuyorum. Biz CHP’ye kazandırmak zorunda değiliz. Bu durum sadece beni değil partideki herkesi rahatsız ediyor. Ben iddialı biriyimdir. Biz kimsenin arka bahçesi veya yandaşı değiliz. 15 milletvekilinden dolayı mecbursunuz diye bir algı var. Biz yerel seçime kendi adaylarımızla gireceğiz il ve ilçelerde Başkanlık kazanmak zorundayız. 81 ilde kesin ve net olarak müstakil adaylar çıkaracağız. Eskişehir’de merkez ve ilçelerde aday çıkaracağız” dedi.

İttifak meselesinin yanlış anlaşıldığını da vurgulayan Hatipoğlu, yerel seçimlerde yazılı-çizili bir ittifak yapılmadığını karşılıklı görüşmelerle işbirliği yapılabildiğine dikkat çekti. Adaylık konularının Kasım-Aralık’ta netlik kazanabileceğini de ifade eden Hatipoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun açıklamalarını eleştirdi.

“İYİ BİR ADAYLA KAZANIRIZ”

Gazeteci Barış Yarkadaş’ın aday çıkarmakla CHP’ye seçim kaybettirirseniz

1 Nisan günü nasıl bir duygu içinde olursunuz sorusuna, son seçimde İYİ Parti’nin 90 bin oy, CHP’nin de 200 bin oy aldığını söyleyen Hatipoğlu, “ Her parti seçime girer, kazanılır, kaybedilir. İYİ Parti iyi bir adayla Eskişehir’de seçim kazanır. Her parti iktidar olmak için kurulur. Biz İYİ Parti kazanırsa mutlu oluruz. Odunpazarı’nda da, Tepebaşı’nda da iddialıyız. Ben Yılmaz hocanın 5 dönemden sonra kaybetmesine üzülürüm. Yılmaz hoca için üzülürüm” diye cevap verdi.

İYİ PARTİ-CHP BİRLİKTELİĞİ BİTMİŞTİR

İyi Parti ile CHP arasındaki birlikteliğin sona erdiğini bir kez daha ifade eden Hatipoğlu’na İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’in işbirliği yolundaki söylemlerinin sorulması üzerine, “Ben kendi bildiğim doğruları söylerim” dedi. Ankara ve İstanbul’da CHP’nin desteklenmesi yolunda görüşlerin olduğu hatırlatılması üzerine de Hatipoğlu şöyle konuştu.

“İstanbul, Ankara’da desteklenir bunun karşısında Eskişehir, Antalya gibi illerde CHP aday çıkarmaz diye bir görüş vardı. Ama 6’lı Masa sürecinden sonra bu fikirden uzaklaşıldı. Partimizin İstanbul’da da, Ankara’da da aday çıkaracağını düşünüyorum. Biz adaylarımızı çıkarırız, kim kazanır görürüz. İYİ Parti’nin tek başına bir teraziye çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

Hatipoğlu, Sezgin Tanrıkulu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili soruya da “Konu Mecliste oylamaya geldiğinde tabi ki dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullanırım. TSK’ya kimse hakaret edemez” dedi.

HÜDAPAR’ın kendisini rahatsız edip etmediği yolundaki soruya ise Hatipoğlu, “Tabi ki beni rahatsız ediyor. Terörle, gericilikle ilişkisi olan herkes ve her kurum beni rahatsız eder” diye yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Eskişehir’de biz Yılmaz Büyükerşen’i destekleme kararı aldık” derse ne yapacağı sorulan Hatipoğlu, “Olmayan şeyler üzerinden yorum yapmak zordur. Öyle bir şey olursa o zaman bakarız, ancak öyle bir şey olacağını düşünmüyorum. CHP’de de Büyükerşen’in adaylığı konusunda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Genel Başkanımızın böyle bir şey söyleyeceğini sanmam” dedi.

DİĞER SORULARI YANITLADI

Hatipoğlu, Eskişehirspor için istenen akaryakıt istasyonu konusunu da yanıtlarken, Eskişehir’in sorunlarına da değindi. İmar gibi, trafik gibi, yol gibi sorunların olduğunu bunları çözecek bir başkana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun, İçişleri Bakanlığı ve MİT’i Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a vermesini hiç düşünmediğini ifade etti.

Hatipoğlu 6’lı Masa travması ve kızgınlığın geçip geçmeyeceği yolundaki soruyu da şöyle yanıtladı.

“HDP meselesi netleşmedikçe CHP ile aynı masada olmamız mümkün değil. Tanrıkulu konusunda CHP yönetiminden bir tepki görmedik, o mesele çözülmeden olmaz. HDP’yi topyekün reddetmesi lazım. Biz Eskişehir’de HDP’nin oylarına ihtiyacımız yok diyebiliyoruz, onların da söylemesi lazım. Yıllardır siyaset şu şekilde yapıldı. ‘HDP’nin oyunu almadan kimse seçim kazanamaz’ deniyordu. Son seçimde bunun öyle olmadığı görüldü, milliyetçi, dindar ve mütedeyyin insanların oyları belirledi.”

Program sonunda Moderatör Gürkan Hacır, Nebi Hatipoğlu’na teşekkür ederek ilgiyle izlenen bir program olduğunu söyledi.

Editör: Seyfi Altındal