Meslek liseleri bir zaman öğrencilerin pek ilgisini çekmez olmuştu.

Veliler çocuklarını meslek liselerine göndermez olmuştu, düz liseleri daha seçer olmuşlardı.

Ancak geçen süreçte yapılan çalışmalarla meslek liselerine ilgi artmaya başladı.

Ama istenen düzeyde olmadığını da görüyoruz.

Meslek liseleri sanayiye “ara eleman” yetiştiren okullar.

Yani ustalar bu okullardan çıkıyor.

***

Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, meslek lisesi mezunları için ara eleman tanımını pek sevmiyor.

Ve onlar için “aranan eleman” tanımını kullanıyor.

İşte Keşikbaş geçtiğimiz günlerde liselere görecek öğrencilere bir çağrıda bulunarak meslek liselerini tercih etmelerini istedi.

“Hayata Önde Başlayın” sloganıyla yaptığı bu çağrıda meslek liselerinin son yıllarda yıldız gibi parladığını, çünkü meslek liselerinin ara değil aranan insanları yetiştirdiğini, bu yüzden de gençlerimiz hayata bir adım önde başladığını söyledi.

***

Gençlerin, eğitim ve öğretim hayatlarının en kritik aşamalarından birinde olduğunu ifade etti Kesikbaş ve şu çağrıda bulundu.

“Lise tercihi, gençlerimizin kendilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamalarının yanı sıra iş hayatına da bir adım önde başlamalarında kilit rol oynayacak. Gençlerimiz unutmasın ki meslek liselerinde okumaları geleceğinde bugünden söz sahibi olmalarına kapı aralayacak. Çünkü sanayi, ihracat, teknoloji ve hizmet sektörleri ile büyüyoruz. Tercihlerinde meslek liselerine de yer verenler bu alanlarda en çok ihtiyaç duyulan güç haline geldiler. Meslek liselerinde yeni bir dönemin kapıları aralandı. İşsizlikten daha önemlisi mesleksizlik sorununu aşmak için çalışıyoruz. Meslek liselerimiz ile uyumlu çalışıyoruz. Liselerimiz günün şartlarına göre eğitimler veriyor.  Bazı meslek liselerimizin yönetimimde iş insanlarımız var. Müfredatı sanayinin ve mesleklerin kritik ihtiyaçları doğrultusunda, burada okuyan gençlerimizin hayata bakış açılarını genişleterek oluşturuluyor.”

***

Bu ülkenin ustalara da ihtiyacı var, bu nedenle gençlerin meslek liselerini tercih etmeleri isteniyor.