Kamu kurumlarında ve belediyelerde çalışan üniversiteli işçiler bir süredir seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Bu konuda maillerimize gelen iletiler son günlerde iyice artmaya başladı.

Sözleşmeli memurların kadroya alınma kararından sonra kamuda çalışan üniversiteli işçiler isteklerini şöyle dillendiriyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak daimi işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu işçilerin sözü verilen statü değişikliği talebinin yasal düzenleme ile hayata geçirilmesi beklentisi sürüyor.

***

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan ve aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması ile aynı özlük haklarından yararlanılamamakta, kamuda iş barışı bozulmaktadır. Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışanların, memur statüsüne geçirilmeleri anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Kendini geliştirmiş olan memurların görevde yükselme haklarının olduğu gibi; üniversite mezunu işçiler de görevde yükselebilmek için statü değişikliğini talep ediyor. Statü değişikliği daha etkin olabilmek, daha fazla sorumluluk alabilmek, akademik ve mesleki gelişimi kamu kurumlarında yaygınlaştırmak adına memuriyet ihdası bekleyen kalifiye personeller olan üniversiteli işçiler, gelişime açık, kalite temelli hizmet anlayışıyla kariyer yapmayı hedefleyen üniversite mezunu işçiler, diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyorlar. Üniversiteli işçiler, uzun yıllardan beri devam eden haklı mücadelelerinde birçok çalışma, etkinlik ve ziyaretle ciddi bir kamuoyu oluşturdu. Seslerini hemen hemen her platformda duyuran üniversiteli işçiler, karar mercilerinde bulunanların konuya duyarlı yaklaşımı ile sonuca ulaşacakları günü bekliyor.

***

Taleplerinin hazineye herhangi bir yük getirmeyeceği konusunda gerçekçi yaklaşımlarda bulunan ve mezuniyetleri dahilinde pozisyonlarda çalıştırılmak isteyen üniversiteli işçiler, sorunlarının doğru ve kapsamlı olarak ele alınmasını talep ediyor; TBMM’de yapılacak olan yasal düzenleme ile sorunun çözümünü bekliyorlar.

***

“Ben aslında Ziraat mühendisiyim ama Tarım Bakanlığında tarım işçisi olarak görev yapmaktayım” diyen bir çalışan da derdini şöyle anlatıyor.

“Benim gibi bu şekilde çalışan birçok arkadaşım bulunmaktadır. Bu nedenle bizim ne zorluklar yaşadığımızı düşünerek statü değişikliği talebimiz konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Eğer ki diplomamıza göre çalışırsak devletimize daha yararlı olabiliriz. Diplomamızın tozlanmasına bizim paslanmamıza izin vermeyin lütfen.”

Üniversiteli İşçiler Platformu da Kamu Kurum, Kuruluşlarında, Belediyeler ve KİT'lerde 4857 sayılı yasaya tabii sürekli işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu (ön lisans, lisans ve yüksek lisans) işçilerin yasal düzenleme ile çalışanların isteklerine bağlı olarak memur kadrolarına geçirilmesini talep ediyor.

***

Bu konuda dertli olan bir kesim daha var.

Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan grup elemanları.

Onların sıkıntısını da yarın köşeme taşıyacağım