Korona virüs önlemleri kapsamında kısıtlamalar bir getiriliyor bir kaldırılıyor. Kısıtlamaların kaldırılmasından 1 ay sonra Türkiye’de 58 il kırmızıya boyanınca yeniden kısıtlamalara dönülme kararı alındı. Tekrar hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ramazan ayı boyunca ise kafe ve lokanta gibi esnaflar sadece paket servis olarak hizmet verecek. İşte işler burada ilginçleşiyor. Zaten Ramazan ayında insanlar oruç tutacağı için kafe ve lokantalara giden sayısı oldukça azalacak. Bu karar hangi bilimsel veri sonucunda alındı onu tam çözemedim. İşlerin daha da ilginçleştiği nokta ise teravih namazlarına izin verilmesi. Esnaf kapalı, camilerde topluca namaz kılmak serbest. Lokantada bulaşan virüs camide bulaşmayacak mı yani bu mudur?

BAKAN KOCA’NIN YORUMU

En çok tepki toplayan olaylardan birisi de AK Parti kongreleri bittikten sonra bu yasakların gelmesi oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bir gazeteci kongreler hakkında yorum yapmasını istedi. Bakan Koca ise bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığını söyledi. Devamında da ekledi, ‘‘Kapalı ortamlarda bulaştırıcıdır. Kalabalık ortamlarda virüs bulaştırıcıdır. Yakın temasta virüsün bulaştığını biliyoruz.’’ Twitter’da paylaşılan görüntü bu kadar. Konuşmasının devamı var mı konu hakkında bilmiyorum. Bakan Koca da ne desin. Haklısınız diyemiyor da kongreleri virüsün bulaş şekliyle anlatıyor.

YÜKLERİNİ AZALTMALIYIZ

Türk Tabipler Birliği tarafından 1 Nisan yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anma günü olarak belirlendi. Bugüne kadar, 152 hekim, 242 sağlık çalışanı olmak üzere 394 can yitirildi. Sağlık çalışanları da bu süreçte çok yoruldu ve yıprandı. Geçtiğimiz gün Şehir Hastanesi’nde yaşanan test karmaşası da bunun bir göstergesi oldu. Bu yapılan hata sağlık çalışanlarının emeklerini gölgelememeli. İhtiyaç varsa daha çok personel görevlendirilmeli. Sağlık çalışanlarının mesai saatleri düzenlenerek kısaltılmalı ve üstlerindeki yük hafifletilmeli. Vatandaşlar olarak biz de bilinçli davranmalıyız. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyarak elimizden geldiğince kendimizi korumalı, sağlık personelinin yükünü hafifletmek için dikkatli olmalıyız. Bugüne kadar en ön saflarda bu virüsle mücadele ederek bizler için yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını saygıyla anıyorum.

VİCDANINIZ RAHAT MI?

Yine Alpu yolu yine ölümlü kaza. Yüzlerce kişiye mezar olan bir yol. Yıllardır verilen ama tutulmayan vaatler. 39 kilometrelik bir yolun tamamlanabilmesi için daha kaç insan can verecek. Eskişehir’in seçilmiş milletvekilleri, özellikle iktidar partisinin vekilleri bu yolun tamamlanması için neden çaba harcamıyor? Koskoca hükümet, her şeye kaynak buluyor da 10 yıldır Alpu yoluna neden kaynak bulamıyor? Yolun tamamlanması yönünde birçok eylem yapıldı. Gazetelerde hep yazıldı çizildi. Televizyonlarda haberler yapıldı. Tık yok. Bu yolu yapmayanlara sorularım var. Vicdanınız rahat mı? Geceleri nasıl uyuyorsunuz?