1999’dan bu yana ciddi bir tedbir çalışması yok      

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil, Eskişehir ile ilgili deprem raporunu açıkladı. Edizgil, 1999 yılı Gölcük depreminden sonra Eskişehir’de ciddi anlamda tedbir anlamında bir çalışma yapılmadığını ifade etti.

Yağmurlu havalarda scooter kullanımı araca zarar verir mi? Yağmurlu havalarda scooter kullanımı araca zarar verir mi?

Edizgil, ülkemizde 6 Şubat’ta 10 ilimizi etkileyen, canımızı yakan, yakınlarımızı ve malımızı yok eden, deprem gerçeğinin bir anda Eskişehir gündemine de oturduğunu belirterek, “İlimiz en son 17 Ağustos 1999 da Gölcük’te oluşan 7.4 şiddetindeki deprem ilimizde etkisini 5.6 olarak hissettirmiştir. Yıkılan Tarhan apartmanında 33 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bunun yanında birçok ağır hasarlı, orta hasarlı ve hafif hasarlı yapılar oluşmuştur. O tarihten bugüne ilimizde ciddi anlamda deprem gerçeğini dikkate alarak tedbir anlamında bir çalışma yapılmamıştır. İlimizin nüfus yoğunluğunun yüzde 70’inin yaşadığı alan sıvılaşma riski çok yüksek alüvyon zemin üzerinde yaşamaktadır. Bu alan üzerinde az miktarda son deprem yönetmeliğine uygun yapılaşma var ise bile büyük bir çoğunluğu 1999 yılından önceki deprem yönetmeliğine göre yapılmış yapılardır. Bu yapılar ciddi anlamda risk altında olan yapılardır. Ancak tedbir olarak göstermelik çalışmaların dışında etkin bir çalışma yapılmamıştır. Depremin kaybettirdikleri ve acısı siyasete kurban edilemeyecek kadar büyüktür. Bu anlamda her kurum üzerine düşen görevi yapmalıdır. Merkez belediyelerimizin İMO ile yapacağı tespit çalışması olumlu bir başlangıçtır. Bir an önce merkez belediyelerimizin "Kentsel dönüşüm strateji belgesini" en doğru verilere göre hazırlanmalı, sonrasında da yol haritası belirlenmelidir. Kentsel dönüşümdeki en büyük sorun kaynak sorunudur. Bu noktada hükümetimizin riskli alanda bulunan binaların yenilenmesine yönelik uzun vadeli faizsiz veya düşük faizli kredi imkânı sağlayarak kentsel dönüşüme imkân sağlanmalıdır” dedi.

YAPILMASI GEREKENLERİ AÇIKLADI

Edizgil, deprem konusunda Eskişehir’de yapılması gerekenleri de şöyle açıkladı.

“İlimizde başlanmış TOKI projelerinin biran önce bitirilmeli.

Gündoğdu 1 ve Gündoğdu 2 çalışmalarına biran önce başlanmalı. Küçük sanayi sitesi kentsel dönüşüm sorunları biran önce giderilmeli ve uygulamaya geçilmeli. Karapınar 2. Etap kentsel dönüşüm projesinde sorunları giderilerek bu

projeye de biran önce başlanmalıdır.

İlimiz için çok önem arz eden gerçekleştirilmesi halinde tüm kentsel dönüşüm ve şehrin gelişmesi adına odak noktası olacak olan bakanlığın 27 Eylül 2013 kararıyla ilan ettiği ancak seçim sonrası bu kararı rafa kaldırdığı 770 hektar alanı kapsayan " Kocakır rezerv alanı projesi"ni biran önce gündemine alacak çalışmalara başlanmalıdır.

İlimizdeki afet acil eylem planları, depreme maruz kalan 10 ilimizde aksayan durumları da dikkate alınarak, çevre komşu illerimizle birlikte güncellenmelidir.

Partimizin iktidarı halinde şehrimizi daha güvenli olarak yarınlara taşımak için, kentsel dönüşüm ve konut sorunu önceliğimiz olacaktır.”