Bu toplumun en mağdur kesimini oluşturan emeklilerin ikramiyeleri yine gündem oldu.

Bu kez dini bayramlarda verilen ikramiyenin haricinde Cumhuriyetimizin 100. Yılı dolayısıyla verilecek ikramiye gündemi oluşturuyor.

Yüzde 25 zam vereceğiz diyerek, kök maaş üzerine zam yapılan ama cebine para girmeyen emekli gözünü önümüzdeki ay verilmesi düşünülen ikramiyeye çevirmiş durumda.

***

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı, temel gıda maddelerine bile zorlukla ulaşım sağlayan ya da sağlayamayan emeklilerin çoğunluğu bu iktidara seçimde destek olmuştu.

Yine çoğunluğu sonradan pişmen oldu ama yapılacak bir şey yoktu.

Temmuz ayında yapılan emekli zammının yalnızca kök ücretlere uygulanması, milyonlarca vatandaşın aylığında fiili olarak hiçbir artış yaşanmamasına neden olmuştu.

Hali hazırda 7 bin 500 lira olarak ödenen taban emekli aylığı, kök maaşlara getirilen zammın ardından yine 7 bin 500 lira seviyesinde kalırken, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında günden güne eriyen emekli maaşları ile geçinmek imkansız hale gelmiş durumda.

***

Bir kereliğine ödenecek ikramiyenin miktarı üzerindeki çalışmalar devam ederken, ilk olarak masaya 5 bin lira rakamının geldiği konuşuluyor. Açıklamanın çalışma bittikten sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan Cumhuriyet İkramiyesi’nin en az 10 bin lira olması gerektiğini söylüyor.

Ergün’ün istekleri şöyle.

“Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

***

TÜED Başkanı Kazım Ergün bir de hesap yapmış.

“Bayram ikramiyeleri 2021'de yüzde 10 artırılarak 1.100 liraya yükseltildi. Derneğimizin araştırma merkezinin yaptığı çalışmaya göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5.3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi, bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018'de ilk verildiği değere yükseltilmeli.”

***

İktidar emekliden oy istediğinde emekli desteğini veriyor.

Bakalım iktidar şimdi emekliye gerekli desteği verecek mi?