2 yıldır seyircisinden ayrı kalan Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, 26 Aralık Pazar günü yeni çocuk oyunu 'Enos ve İo Farklılıklar Gezegeni' ile sahnelere dönüyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaklaşık 2 yıldır seyircisinden ayrı kalan Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, 26 Aralık Pazar günü yeni çocuk oyunu 'Enos ve İo Farklılıklar Gezegeni' ile sahnelere dönüyor. Saat 13.00’de perde diyecek olan Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, oyunun dekorlarını ise iklim krizine dikkat çekmek için ileri dönüşüm yöntemleri ile yaptı.

kukla odunpazarı 2

Odunpazarı Belediye Tiyatrosu'nun hazırladığı 'Enos ve İo Farklılıklar Gezegeni' isimli çocuk oyunu 26 Aralık Pazar Günü Saat 13.00 de prömiyer yapıyor! Odunpazarı Belediye Tiyatrosunun yeni çocuk oyununda çocuklar, Enos ve İo ile hem güneş sistemindeki gezegenleri tanıyacak hem de uzaylı kuklalarla keyifli bir yolculuğa çıkacak. Belediye Tiyatrosu’nun yeni çocuk oyununun en önemli özelliği ise iklim krizine dikkat çekebilmek için tüm dekorların ileri dönüşüm yöntemleri ile uygulanmış olması… Oyunda gezegenler tanıtılırken, dünyayı korumak için dekorların tamamında atık ve kullanılmayan malzemeler kullanıldı. Kırık huniler, yumurta kolileri, atık kâğıtlar ve niceleriyle yapılan uzaylılar ve gezegenler şimdiden merak uyandırdı.

TAM BİR EKİP ÇALIŞMASI

İpek Uzkalan'ın yazdığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı Çiğdem Öztürk'e, müziği Hüseyin Demir'e, ışık tasarımı ise Ömer Burak Ünal'a ait. Tam bir ekip çalışması ile sahneye taşınan oyunun oyuncu kadrosu da yine Çiğdem Öztürk, İpek Uzkalan ve Hüseyin Demir’den oluşuyor. Black light tekniğinin de kullanıldığı oyunda; Dünya’dan araştırma için uzaya gönderilen astronot şempanze Enos, roketinin arızalanmasıyla varlığından haberi olunmayan bir gezegene iniş yapar. Farklılıklar gezegeni... Bu gezegende güneş sistemindeki her bir gezegenden gelen uzaylılar yaşar. Uzaylıların gezegende kontrolünü sağlayan uzaylı İO, onların birlik içinde yaşamasını kendine görev edinmiştir. Ama bu işi yapmakta çok zorlanır. Çünkü her uzaylının birbirinden farklı özellikleri ve güçleri vardır. İO, Enos ile karşılaşınca işlerin rengi değişir…

Balkanika Halk Oyunları Topluluğu, Bulgaristan'da Balkanika Halk Oyunları Topluluğu, Bulgaristan'da

26 Aralık Pazar günü saat 13.00’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi sahnesinde minik izleyicileri ile buluşacak olan Enos ve İo Farklılıklar Gezegeni’ni izlemek isteyen vatandaşlar, biletlerini Biletix, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi (YKSM) ve Hasan Polatkan Kültür Merkezi gişelerinden temin edilebilir. Enos ve İo Farklılıklar Gezegeni ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar (0 222) 233 05 82 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilir.