Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM),  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ihracata özendirilmesi amacıyla düzenlediği “KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programı” Eskişehir’de fiziki olarak gerçekleştirildi.

ihracat şampiyonları 4

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM),  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ihracata özendirilmesi amacıyla düzenlediği “KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programı” Eskişehir’de fiziki olarak gerçekleştirildi.

ihracat şampiyonları 2

Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen ve yoğun ilgi gören programın açılışı Vali Erol Ayyıldız ile TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından yapıldı. Etkinliğe, TİM Marka Konseyi, Genç TİM üyeleri ve İnovaTİM’li öğrenciler de katıldı. Programda ayrıca 2020 yılında Eskişehir’den en fazla ihracat gerçekleştiren 10 firma ile en yüksek katma değerli ihracat yapan şirkete ödülleri takdim edildi. TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. ödül alan firmalar içinde zirvede yer aldı. Eskişehir’in ihracattaki başarısının altını çizen İsmail Gülle, ‘‘Dünya ticaretinin pandemi etkisiyle ciddi bir daralma yaşadığı 2020 yılında Eskişehir’in ihracatı 927 milyon doları aştı. Bu yılki performansımızla ise, Cumhuriyet tarihi rekoru kırmaya emin adımlarla ilerliyoruz. 2021’in ilk 10 ayında Eskişehir’in ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik artışla 924 milyon dolar oldu. Eskişehir’in özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ya oldukça başarılı bir ihracat performansı sergilediğini görüyoruz. Eskişehirli ihracatçılarımız, ABD’ye 259 milyon dolar, Fransa’ya 91 milyon dolar ve Almanya’ya 81 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi’’ diye konuştu.

Porsuk barajının doluluk oranında geçen yıla göre azalma var Porsuk barajının doluluk oranında geçen yıla göre azalma var

ihracat şampiyonları 3

İLK 10 FİRMAYA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından TİM Başkanı İsmail Gülle moderatörlüğünde “KOBİ’ler Nasıl Marka Olur?” adlı bir panel düzenlendi. Yoğun ilgi gören panele; Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş,  Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, TAV Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erdoğan, TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, ETİ Gıda İcra Kurulu ve İhracat Grup Başkanı Erdinç Ayhan, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe katıldı. Programda, Eskişehir’den geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan ilk 10 firma ile en yüksek katma değerli ihracat yapan firmaya ödülleri takdim edildi. Geçtiğimiz yıl en fazla ihracat gerçekleştirerek ödül alan ilk 10 firma sırasıyla şöyle: ‘‘1. TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., 2. ALP Havacılık San. ve Tic. A.Ş, 3. EUROPEN Dış Ticaret A.Ş., 4. ETİ Gıda San. ve Tic. A.Ş., 5. MAGNESİT A.Ş., 6. YURTBAY Seramik San. ve Tic. A.Ş., 7. KOREL Elektronik San. ve Tic. A.Ş., 8. ROCA TR Banyo A.Ş., 9. ERAY Plastik Doğrama San. ve Tic. Ltd. Şti., 10. Hisarlar İthalat İhracat Pazarlama A.Ş. En yüksek katma değerli ihracat ödülü: ANOT Endüstri ve Ticaret A.Ş’’