Kriz ve yüksek enflasyon nedeniyle alım gücünde yaşanan gerilemeler, emekçiler ve ailelerinin yaşamının somut ve ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Birtürk Özkavak, ‘‘Ekonomik kriz ve yüksek enflasyon nedeniyle satın alma gücünde yaşanan gerilemeler, emekçiler ve emekçi ailelerinin yaşamının somut ve ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı’’ dedi.

Çeşitli suçlardan aranan 3 kişi yakalandı Çeşitli suçlardan aranan 3 kişi yakalandı

‘‘Yoksulluk hatta ardından da açlık dayatılıyor’’ sözleriyle konuşmasını başlayan Özkavak, ‘‘İktidar, kriz koşullarının ülke ekonomisinde yarattığı yıkımı önlemek için gerekli adımları atmak yerine, ekonomik krizi daha da derinleştirmesi kaçınılmaz olan kararları nedeniyle enflasyon tamamen kontrolden çıkmış durumda. Döviz kuru ve enflasyonda yaşanan artışın, gelir artışından daha yüksek olması nedeniyle halkın satın alma gücündeki dramatik düşüş hızlanarak devam ediyor.  Asgari ücretle çalışanlar maaşını dolarla almasalar da, yılbaşından bu yana satın alma gücünde dramatik bir azalma yaşandı. Tüm emekçilerin olduğu gibi sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin de gelirleri hızla azalmaktadır. Yıllardır satın alma gücü açısından harcanabilir geliri giderleri kadar artmayan, günübirlik gelen zamlar karşısında en temel harcamalarını bile karşılamakta zorlanan bizler artık geçinemiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Hayat pahalılığına karşı gerekli önlemler alınmasına dikkat çeken Özkavak, ‘‘ Temel tüketim mallarındaki zamlar geri alınmalıdır ve sabitlenmelidir. Doğalgaz, elektrik ve benzin zamlarını geri alınmalı ve sabitlenmelidir. Tüm emekçilerin temel ücretleri gerçek enflasyon oranında artırılmalıdır. Vergi adaleti sağlanmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanacak bir seviyeye çekilmeli tüm emekli maaşları iyileştirilmelidir. Bu acil ekonomik taleplerimiz sadece sağlık emekçilerinin değil bütün emekçilerindir’’ diye konuştu.