Parti İl Binası’nda yapılan toplantıda Arabacı, hem kongreye hem de ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet tarihinde AK Parti’ye verilen yetki ve gücün hiçbir partiye verilmediğini dile getiren Arabacı, iktidarın 20 yılda harcadığı paranı 3 trilyon dolar civarında olduğunu ileri sürdü. Bu zamana kadar yapılan harcamanın kaynak katma değer üretmeyen betona yapıldığını savunan Arabacı, Türkiye’nin işsizlik, düşük ücret, yüksek enflasyon, yüksek dış ve iç borç, cari açık, çöken sektörler, çöken ekonomi ve çöken ülke olduğunu kaydetti. İYİ Parti’nin Türk siyasi hayatına girmesiyle siyasetin akışının değiştiğini ifade eden Arabacı, “Belediyelerdeki 25 yıllık AKP iktidarı sona ermiştir. Şimdi sıra merkezi yönetimdeki AKP iktidarını sona erdirmektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminden milletvekili seçimine kadar en yüksek başarıyı elde etmeliyiz” diye konuştu. Seçimi kazanması halinde partisi ile ilgili hedeflerine dair değerlendirmelerde bulunan Arabacı, parti içindeki birlik ve beraberliği tesis edeceğini söyledi. Teşkilatını hızla genel seçime hazırlayacağına vurgu yapan Arabacı, Eskişehir’de 7 milletvekili seçilmesi halinde 3 milletvekilini 6 milletvekili seçilmesi halinde ise 2 milletvekili hedeflediklerinin altını çizdi. Eskişehir’in alt ve üst yapı sorunlarının tespiti ve çözümleri için projeler üreteceklerini aktaran Arabacı, yerel seçimlerde büyükşehir belediyesi dahil tüm belediyelere talip olduklarını kaydetti. Görevde kaldıkları süre boyunca milletvekilliği, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği gibi makamlara aday olmayacaklarını belirten Arabacı, bu görevlere layık olan adayların çıkmasını ve görev alması için fırsat ve imkân sağlayacaklarını ifade etti.

‘İRADELERİNİ İPOTEK ALTINA VERMEZLER’

Basın açıklamasının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arabacı, Odunpazarı ilçe teşkilatıyla il arasında bir sorun olup olmadığına dair soruyu, “Odunpazarı İlçe Teşkilatı kongresini tamamladı, delegelerini seçti. Sonuca hiçbir itiraz söz konusu olmadı. Siyasette seçim varsa sonucunda ortaya çıkan iradeye saygı göstermek gerekir. Odunpazarı ya da Tepebaşı her ikisi de bizim ilçemiz.  Her ikisinin de birine özel tasarrufu ya da desteği söz konusu değildir. Bir il ya da ilçe başkanının, bir kişinin 250-300 delegeyi kontrol etmesi, yönetmesi, onların adına taahhütte bulunması, söz vermesi en azından o delegeye bir saygısızlıktır. Bizim delegemiz, üyemiz, iradelerini teminat altına, ipotek altına vermezler. Tüm ilçelerimizin delegelerimizin oylarına, iradelerine tercihlerine talibiz. Değerli olan delegemizin oyları ile seçilebilmek ve göreve gelmektir” diye yanıtladı.

TEK ADAY TAVSİYESİ

Genel Merkezin Türkiye genelinde tüm iller için tavsiyesinin tek aday ile seçim yapılması yönünde olduğunu söyleyen Arabacı, tek aday üzerinde uzlaşı olmadığında herkesin seçime girme hakkına sahip olduğunu belirtti. Eskişehir’de tek bir adayla ilgili uzlaşma sağlanmadığını dile getiren Arabacı, “Şu anda iki adaylı seçime gidiyoruz. Belki 3 olur, belki 4 olur. Ben bütün arkadaşlarıma şunu söylüyorum, vesayet altında atanmış olan korumalı bir takım görevler, başarılı olmuyor. Herkesin il başkanı olmak, her gönüle girebilmek lazım. Delegemiz kimi tercih ederse başımızın üzerinde yeri var” dedi.

(Ufuk Azbay)