Anadolu Üniversitesinin kuruluşunda emekleri olan, hocaların hocası olarak bilinen Eskişehir sevdalısı Prof. Dr. Orhan Oğuz, 98 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Masallar yüzlerce çocuğa farklı dünyaların kapılarını araladı (VİDEO HABER) Masallar yüzlerce çocuğa farklı dünyaların kapılarını araladı (VİDEO HABER)

Milli Eğitim eski Bakanlarından Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi ve Anadolu Üniversitesinin kuruluşunda emekleri olan bilim insanı Eskişehir sevdalısı ve hocaların hocası olarak bilinen Prof. Dr. Orhan Oğuz, 98 yaşında İstanbul’da vefat etti.

İstanbul’da vefat eden Orhan Oğuz için yarın 20 Ekim 2021 Çarşamba günü rektörlük yaptığı Marmara Üniversitesi'nde tören düzenlenecek. 21 Ekim 2021 Perşembe günü Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenecek törenden sonra Eskişehir Odunpazarı Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Tören ve namaz saatleri konusunda ayrıca açıklama yapılacağı bildirildi.

Orhan Oğuz kimdir?
1923, Eskişehir doğumlu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini doğduğu yerde tamamladı. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulunu bitirdi. 1948-51 yılları arasında Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde doktora yaptı. Yurda dönüşünde, öğretim üyesi olduğu İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde 1957’ye kadar doçent olarak görev yaptı. 1951-55 yılları arasında Afganistan’ın Kâbil Üniversitesinde dersler verdi. Daha sonra İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine geçti ve profesörlüğe yükseldi. 1958-69 yıllarında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile Osmangazi Üniversitesinin kuruluş çalışmalarına katıldı ve burada kurucu başkan olarak görev yaptı.

Orhan Oğuz, 1965 genel seçimlerinde Adalet Partisi (AP) listesinden Eskişehir Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. III. Süleyman Demirel Hükümetinde Milli Eğitim Bakanı (6.3.1970-26.3.1971) olarak görev aldı. 1978’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığına seçildi. 1982’de bu akademinin Marmara Üniversitesine dönüştürülmesinden sonra rektörlüğe getirildi. Son olarak Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı görevinde bulundu. Mesleği ile ilgili eserleri yanı sıra anılarını kitap olarak yayımladı. Eskişehir'de bir Anadolu lisesine adı verilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Başlıca Eserleri
Türkiye’de Zirai Reformlar (1950), Beynelmilel Ticaret (1955), Genel İktisat Teorisi (1968), Avrupa Ekonomik Topluluğu (1966), 80 Yıl Cumhuriyet’e Yaşıt Bir Hayat (2004).