Seçim haftasına girmemize birkaç gün kaldı.

Çalışmalar da bir hayli yoğunlaştı.

Gerek parti liderleri, gerekse milletvekili adayları seçmenle bire bir temaslarını sürdürüyorlar.

Bu arada çeşitli sivil toplum kuruluşları da seçimle ilgili görüşlerini üyeleriyle ve kamuoyuyla paylaşıyorlar.

Çeşitli meslek sahiplerinin katılımıyla oluşan Ahbaplar Grubu Onursal Başkanı Ali Eldem de görüşlerini paylaştı ve demokrasiye dönme çağrısında bulundu.


***


“Büyük liderimiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olduğuna inanan biz ahbaplar bunu gerçekleştirmek için 18 aya yakın zamandır millet ittifakı birleşenlerinin görüşlerine  biz de bu güne kadar sahip çıktık. Düzenlemiş olduğumuz Cumhuriyet Balolarımız ile bunu ortaya koyduk. Çağdaş Türkiye’nin çağdaş şehrinde, çağdaş bireyler olduğumuzu ortaya koyduk.

Son dört senedir davetli konuklarla davetliler huzurunda parlamenter demokratik sistemin ülkemiz için en uygun sistem olduğunu söyledik.

Yılmadık başımızı dik tuttuk. Düşüncelerimizden taviz vermedik. Duvarlarımızdaki resimler bunların şahididir.

Bugün de amansız, mazeretsiz bir şekilde evlatlarımızın, torunlarımızın ve milletimizin geleceği için insan onuruna yakışır hukuk, adalet ve ekonomik düzenin sağlanacağı Türkiye’nin onurlu geleceğinin başlayacağı 14 Mayıs’taki seçimlerde tek yürek olunması, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi tek bir oyun bile heba edilmemesi gerekir.

Kişisel hesaplardan, farklı hassasiyetlerden uzak durarak oylarımızı kullanmamızı ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanlığı makamı ile buluşturmalıyız. Oylarımızı heba etmemenin bilinci içinde olmalıyız.

Kişilere değil ilkeleri göz önünde bulundurmamızı, 15 Mayıs günü Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği medeni ülkeler içindeki yerimizi alacağımız günlerin başlangıcı olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Adalet ve hukukun hakim olacağı, ilim ve bilimin hakim olacağı, eğitim kalkınmamızın başlayacağı gün olmasını temenni ediyorum.”


***


Hani diyorlar ya “bu seçim o seçim değil” diye.

Ali Eldem’in de dikkat çektiği gibi, her türlü kişisel çıkarlar bu seçimde bir tarafa bırakılmalı ve demokrasi hedefine, güçlü bir parlamenter sisteme doğru yönelinmelidir.