Eskişehir bir havacılık kenti.

Askeri ve sivil havacılık konularında merkezlere sahip.

Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” diye kurduğu Türk Hava Kurumu’nun en önemli tesislerinden biri Eskişehir sınırları içinde.

Askeri tesisler derseniz zaten 1 numara.

***

Cumhuriyet tarihinden bu yana ülkemizde havacılıkla uğraşan kişiler, bu ülkenin gelişmesi için mücadele vermişler.

Bunlardan biri de Nuri Demirağ.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız Sivas gezisi sırasında Sivaslı müteşebbis Nuri Demirağ’ın hayatını kaleme alan Eğitimci-Yazar İlhan Ege ile tanışma fırsatını buldum.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yaptığı yatırımlarla ağır sanayi alanında büyük başarılara imza atan Sivaslı müteşebbis Nuri Demirağ'ın hayatını kaleme alan Eğitimci- Yazar İlhan Ege, “Hayalleri Uçuran Adam Nuri Demirağ” isimli romanını imzalayarak hediye etti.

Ege’nin, Osmanlı Devlet Arşivlerinden itibaren ciddi bir tarama yaparak, büyük emek ve özveri göstererek hazırlamış olduğu roman, gelecek nesillere Demirağ'ın başarısını ve ufkunu anlatması bakımından büyük bir önem taşıyor.

*** 

Soyadını bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği Nuri Demirağ’ı, Türk gençliğinin ve Türk sanayicilerinin mutlaka yakından tanıması gereken bir vatansever olduğunu belirten yazar Ege,  bu kitabın gençlerimizle buluşması adına il il gezerek imza ve söyleşiler gerçekleştiriyor. Bugüne kadar 50 binden fazla gençle buluşarak imza ve söyleşi etkinliği gerçekleştiren yazar EGE, eser sayesinde Nuri DEMİRAĞ’ı daha yakından tanıyan gençlerimizin milli sorunlara daha özverili yaklaştıklarını ve hedef çıtalarını yükselttiklerini ifade ediyor.

***

Ege, kitabın önsözünde şöyle tanıtıyor Demirağ’ı.

1933 yılının Mart ayında, masasına gelen İstanbul Boğazı’na köprü projesini görünce heyecanlanarak ayağa kalkan Atatürk projeyi çok beğenmiş ve  “ Aferin Nuri’ye” demişti.

Bu eser; Cumhuriyet Tarihimizin en büyük, en cesur ve en vizyoner müteşebbisi, ilklerin adamı, Türk milletinin gizli kalmış hazinesi Nuri Demirağ’ı gençlerimize hakkıyla tanıtabilmek için kaleme alındı.

Anadolu'nun ücra bir köşesinde, Divriği'de doğup büyüyen, I. Dünya Savaşı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarının acılarını, yokluklarını iliklerine kadar hisseden, yaşadığı bu acılardan hareketle azmederek bir başarı hikâyesi çıkaran, önce demiryolları sonra da yaptığı uçaklarla hava sanayiinde çığır açan, destansı başarılara imza atan bir vatanseverin romanı. Evet. Azmin ve iradenin destansı hikâyesi gençlerimiz için kaleme alındı.

Nesillerimiz; vatanseverliği, kendini milletine adamayı, hayal etmeyi, heyecanı, çalışmayı, azmi, üretmeyi ve nihayet başarmayı Merhum Nuri Demirağ'ın mücadelelerle dolu yaşam öyküsünde bulacaktır. Atatürk’ün soyadını bizzat verdiği, vatan ve millet aşığı bu kahramanı yakından tanımak gençlerimizin vizyonuna şüphesiz çok büyük katkı sağlayacaktır.

“Tarihini bilmeyen, kahramanlarını tanımayan nesiller, yeni kahramanlar çıkaramaz”, diyen, vatanını karşılıksız seven bir yiğidin romanı

"Bütün emelim Türk gençliğinin kanatlanmasını görmektir. Bu uğurda tüm servetimi harcamış bulunuyorum. Gerekirse sırtımdaki gömleği bile bu amaç uğruna satmaya hazırım." diyen bir vatan, millet aşığının romanı.