AYRILIŞININ ANA NEDENİNİ ANLATTI

İYİ Parti’den neden ayrıldığı ile ilgili Ersoy’un sorusunu yanıtlayan Hatipoğlu, ‘‘Meclis kürsüsünde çok ağır ithamlara uğradım. Hak ettiğimi düşünmüyorum. Ayrıntılarıyla anlatmak istiyorum. Çok kapsamlı bir seçim çalışması yaptık Eskişehir’de. Eskişehir’i karış karış gezerek çalışmamı yaptım. Bizi en çok yoran konu 6+1 ittifakının HDP ile ilişkilendirilmesi bizim seçmenlerimizde sıkıntı yarattı. Onun travmasıyla seçimler bitince Genel Başkan Meral Akşener bizi vekilleri topladı. Seçimde ne yaşadınız, neler oldu diye sordu. Ben CHP ile ittifakın bize fayda getirmediğini, oy kaybettirdiğini söyledim. Bunu birçok vekil de söyledi. Tabanın da söylemesiyle ben bunu televizyonlarda da söyledim. İYİ Parti’nin CHP ile hiçbir ortak tabanı yok, ittifak yapmaması gerekiyor diye televizyonlarda da dile getirdim. Masadan kalkma durumunda tekrar oturulmaması için çalıştım ama o gün için gücümüz yetmedi. Seçimden sonra genel başkanımız müstakil olarak seçime girme kararı aldı 81 ilde. Bu karardan sonra sevindik CHP olmadan seçime gireceğiz diye. Ancak seçimle ilgili adaylar belirlenmeden önce bu kararın sahaya yansıması olmadığını gördük. Seçilmiş bir seçmen olarak Eskişehir’de görevim var. Hiçbir rasyonel veriye dayanmadan bir belediye başkan adayı açıklandı. Hiçbirimizin fikri sorulmadı. Çarşamba günü biz Eskişehir’de belediye başkan adayını açıklıyoruz dedi teşkilat başkanı. Daha önceki yaptığımız toplantıda Genel Başkan bize illerinize gidip kazanacak aday bulun dedi. Eskişehir’de hiçbir rasyonel sayıya, ankete dayanmayan belediye başkan adayı açıklanınca tabii ki biz bunu sonunda şöyle düşündük. CHP’nin ekmeğine yağ süren bir çalışma olduğunu düşündük. Özellikle seçilen adaylarla İYİ Parti’nin CHP’ye destek verdiği anlamına geldiğini gördük. Ne milletvekillerimiz ne de tabanımız CHP ile ittifakı kabul etmiyor. Her ne kadar yalnız girsek de kirli bir ittifakın olduğunu fark ettik. Bu bizi ve seçmenimizi rahatsız ettik. Benim gibi düşünen başka milletvekilleri de var. Biz hür ve müstakil gireceksek kendi şehirlerimizden çok iyi adaylar bulacağız. Baktık iyi partiye iyi aday bulamıyoruz hepimiz kendi illerimizden aday olabiliriz diye düşündük. Ankara’da Adnan BEker en iyi oy çıkaracak adayımız gibi gözüküyor. Ancak Genel Başkan bunu bir TV programında baştan kapattı adayımız değildir diyerek. Biz İYİ Parti’nin CHP ile güçlü olduğu yerlerde göstermelik adaylarla, zaten bunu uzun vadede İstanbul ve Ankara’da çıkarılacak adaylarla da göreceğiz. Tam anlamıyla bir fiyasko ile karşılaştık. Kurumsal olmayan bir yönetim anlayışı, istişareye önem verilmeden bu adayların belirlenmesi’’ şeklinde konuştu.

‘ALINAN KARARLARIN HEPSİ GÖSTERMELİK’

Sadece kendisinin değil birçok milletvekilinin bu durumdan rahatsız olduğunu aktaran Hatipoğlu, ‘‘Bu tabii ki benim kopuş noktam ama sadece ben değil, Uğur Poyraz, Ümit Dikbakır, Adnan Beker gibi milletvekilleri de bu gibi dedikodu ve şaibelerle yargılanmaya başlandı. Partinin içi bir kazan. Bir sürü iftiralar atıldı benim hakkımda da. Bu tüm vekilleri rahatsız ediyor. Ben ayrıldım, diğer vekillerin de rahatsızlıkları devam ediyor. Parti değil aile şirketi meselesi, tabii bu benim gördüğüm değil iyi partinin içindeki herkesin gördüğü bir şey. GİK üyeleri var. Vekiller var. İYİ Parti’nin politika ve geleceğini belirleyecek kararlarda etkili olacak insanlar var. Bu gün alınan kararların hiçbiri genel başkan ve etrafındaki görmediğimiz bilmediğimiz kişilerle alınıyor ve parti böyle yönetilmeye çalışılıyor. Alınan kararların hepsinin göstermelik. Bütün kararlar Genel Başkan ve etrafındaki grup tarafından alındığını biliyoruz. Verilen kararların rasyonel olduğunu kimse söyleyemez. Sosyolojik olarak aidiyeti yakalayamayan bir partinin gelecek için ümit vermediğini gördüm. Burada ben çalışamaz hale geldiğimde hiçbir hizmetimi yerine getiremem. AK Parti’de de bu hizmeti Eskişehirli hemşehrilerime daha rahat vereceğimi düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

‘ÖNGÖREMEDİĞİM İÇİN SEÇMENLERİMDEN ÖZÜR DİLİYORUM’

Seçim sürecinde bir TV programında sorulan soru üzerine AK Parti’ye geçmeyeceği yönündeki beyanı hatırlatın Hatipoğlu, ‘‘Ben siyasete yeni girmiş bir iş adamayım. Büyük hayallerle girdim devletime milletime hizmet etmek için. Ben o gün büyük hayallerle girdiğim siyasette AK Parti’ye geçerim demem abes olurdu. Tüm seçmenlerimden özür diliyorum. O gün itibariyle düşünmüyordum. 8 ay gibi bir sürede bu hale geldik. Bunu öngöremediğim için seçmenlerimden özür diliyorum. Ben Eskişehir’de İYİ Partililerin oyuyla seçilsem de Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde bir oy alan vekilim. Ben seçmenime daha büyük bir haysiyetsizlik yapmış olacaktım. Hizmet etmek için önüm tıkanmıştı. Ben AK Parti’ye geçsem de Eskişehirlilerin tamamının milletvekiliyim. İYİ Parti’desin diye oy verdim diyorlar. Hizmet etme şansım elimden alındığı için. Bir belediye başkan adayı belirleme, ilçe başkanı görevden alma. Hizmet etmek için ve iş için yapmak. Ben iş için yapardım burada kalsam. Memleketime hizmet etmek için çok zor bir karar verdim.  İnanın şöyle bir şey var. Ben İYİ Parti’de siyasi partinin ne olduğunu İYİ Parti’de gördüm. Çok kısa bir sürede AK Parti’ye katılmama rağmen Eskişehir belediye başkanlıkları ile ilgili bir toplantıdan geliyorum. Ciddi bir çalışma yapılıyor. Yeni bir vekil olmama rağmen, şimdiden konuşmaya başladım. İstişare ediliyor, fikrim soruluyor’’ diye konuştu.

nebi-bey-habertürk-2

‘ESKİŞEHİR’İ HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ’

Eskişehir’den belediye başkanı olma ihtimali olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, ‘‘Tabii ki bende isterim. Belli konuşmaları yaptıktan sonra, karar Cumhurbaşkanımızda. Ben memleketimde 25 yıldır hizmet görmeyen bir sanayiciyim. Yılmaz hocamız Eskişehir’i çok güzel bir marka yaptı, yıllarca çalışma yaptı. Zamana yenilme diye bir şey var. Hükümet kaynaklarından en az faydalanan şehir oldu Eskişehir. Ben sonuç odaklıyım. Sonuçta yapılamadı. Çok kronik sorunlarımız var. Çevre yolumuz, bağlantı yollarımız, metromuz. Yılmaz hocaya sorduğumda ‘Para vermiyorlar yapamıyorum’ diyor. Diğer tarafa sorunca ‘Para veriyoruz doğru projeler yapılmıyor’ deniyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde AK Parti belediyeciliğiyle Eskişehirimizi tanıştıracağız. Dört dörtlük hizmet alacağına inanıyorum Eskişehirlilerimizin. Güzel yerleri gezdiriyor yaptığı, Baksan’a oto sanayiye götürmüyor. Yaptığı güzel balmumu müzesi var çok güzel. Parklar var çok güzel. Sağ olsun yaptığı şeylerin hakkını veriyorum. Genç dinamik AK Parti’den bir belediye başkanının olması çok yukarı taşıyacaktır Eskişehir’i. Eskişehir’i hak ettiğimiz yere getireceğiz’’ ifadelerini kullandı.

‘ADAYLIĞIMI KONUŞMADIK’

AK Parti’ye geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının konuşulup konuşulmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Hatipoğlu, ‘‘Böyle bir şey konuşmadık. Aramızda kalmasını tercih ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım Eskişehir’e hizmet etmek, yatırımlar yapmak istiyor. Eskişehir’i hak ettiği yere getirmek istiyor. AK Parti belediyeciliği ile bir fırsat doğarsa her türlü şeyi yapacaktır’’ dedi.

‘ÇAMUR AT İZİ KALSIN ANLAYIŞIYLA YAPTILAR’

İYİ Parti’den ayrıldıktan sonra kendisi ve şirketi hakkında bir karalama kampanyası oluşturulduğunu, iftiraların ve yalanların ortaya atıldığını dile getiren Hatipoğlu, ‘‘Ben İYİ Parti’den ayrıldıktan sonra karalama ve iftiralar ortaya çıktı. İYİ Parti’de bir vekil konuştu. Ben İYİ Partiden AK Parti’ye geçmek için bana teşvik vermiş AK Parti. 1,3 milyar lira teşvik vermiş ben de AK Parti’ye geçmişim. Bunu anlatırken de ben burada getirdim. Gizli belge diye açıkladılar. Bu KAP haberi. Biz zaten kendi şirketimizden KAP’a gönderiyoruz. Bu belgeyi göstererek teşvik aldığımızı başlattılar. Bunlar bunu çamur at izi kalsın anlayışıyla yaptılar. Ben 10 yaşındayken 1985’te teşvik belgesi almış şirketim. 19.11.2022 yılında solar camlarla ilgili bugün için 150 milyar dolar ithalat yaptığı konuda yatırım kararı alıyor. Her yatırım yapan şirket gibi başvuru yapıyor. 24.03.2023’te teşvik belgesi almışız. Ben daha milletvekili adayıyken almışız. Stratejik yatırım belgesine dönüşüyor bu yatırım. Bu yılın 10’uncu ayında dönüşüyor. Yani bu tamamen devletin kamuya açık internet sitesinde, resmi gazetede yayınlanan bir şey. Hiçbir şekilde hiçbir yerde kişinin şirkete özel, kişiye özel alındığı bir şey yok. Aynı anda Kütahya OSB’de 17 firmaya teşvik verilmiş. O 17 firma da mı AK Parti üyesi oldu da verildi. İYİ Parti’nin içinde de teşvik belgesi alan milletvekilleri var. Tabii ki alacak. Eğer bu ülkeye güvenip yatırım yapmak isteyen babayiğitler varsa zaten devlet açık açık beyan ediyor. Toplantılar düzenliyor gelin teşvik alın diye. Bizim bugüne kadar devletimizin 3 kuruşuna göz dikmemiştir. Haram lokma boğazımızdan geçmemiştir. Ailemi, çocuklarımı, çalışanlarımı çok üzdü. Bu iftira atıldı ancak bazı televizyonlar ve gazeteciler hiçbir araştırma yapmadan bunları anlattı ve bazı insanlar da bunun doğru olduğuna inanabilir. Bu bizi çok üzdü. Yalan üzerinden yapılan bir iftiranın bizim üzerimize yapışmasını istemiyoruz. Vatandaşlarımızın bazı televizyonlarda çıkan haberlere dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bakanlığımız ve şirketimiz bununla ilgili açıklama yaptı. Bunları da hiçbir kanal yayınlamadı. Bunları söyleme fırsatı sunduğunuz için teşekkür ediyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Milli İrade