Belediye meclislerinde zaman zaman ilginç diyaloglar yaşanır.

Bunlardan biri de geçtiğimiz Cuma günü toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşandı.

Aslında her iki tarafta bir konunun gündeme alınması isteniyordu.

İlginç bir oylama sonunda konu tartışılmaya başlandı.

Konu: Hal Caminin yıkılıp yıkılmama konusu.

Büyükşehir Meclisi’nin 14 maddelik gündemi okundu, oylamaya geçilecekken AKP’li meclis üyeleri Hal Cami konusunun gündeme alınması için yazılı önerge verdi.

Başkan Büyükerşen, Hal Cami konusunun bu mecliste tartışılmasını istediğini belirtirken, CHP’li Meclis üyesi İbrahim Arslan, konunun tartışıldıktan sonra gündeme alınması için oylanması gerektiğini anlattı.

AKP’li Meclis Üyesi Mustafa Birsen, konunun gündeme alınması için ısrar etti.

Bunun üzerine İbrahim Arslan, Başkanlığın da konunun tartışılmasını istediğini aslında her iki grubun da isteğinin aynı olduğunu vurgulaması üzerine Başkan Büyükerşen, “Ben de konunun tartışılmasını istiyorum, ben şimdi bunu oylasam CHP gurubu reddedecek. Ama konu tartışılsın istiyorum” diyerek önergeyi oylamaya sundu. Kabul edenler deyince AKP’liler el kaldırdı CHP’liler kaldırmadı.

Bunun üzerine Büyükerşen, “Ben konunun gündeme alınması için sözlü önerge veriyorum” diyerek oylamaya sondu. Bu kez CHP’liler el kaldırdı, AKP’liler gündeme alınması konusunda el kaldırmadı.

Sonuçta konu Mecliste tartışılmaya başladı.


***


Bir süredir Eskişehir’de Hal Cami’nin yıkılma konusu tartışılıyor.

Bu konuda basın açıklamaları da yapıldı.

Meclis’teki tartışmada Başkan Büyükerşen, Malatya, İstanbul, İzmit, Batman, Rize, İzmir, Trabzon, Denizli gibi illerde AKp döneminde yıkılan ve satılan camileri hatırlattı.
Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Erdoğan Aydoğmuş, konuyla ilgili teknik bilgiler verdi.

Aydoğmuş, “Bu üzüntü verici bir konu. Konu yeni değil. 1998 tarihinde belediye meclisi bu şekilde onaylamış. Caminin burada mülkiyeti yok. Gerek Tepebaşı Belediyesi gerekse Büyükşehir Belediyesi kazmayı küreyi aldı kepçeyi dayadı da camiyi mi yıkıyor? Kim çıkardı bunu? Tepebaşı Belediyesi caminin ışıklandırmasını, temizliğini yapıyor. Kim yıkıyormuş camiyi. Tamamen bir siyasi malzemedir. İnfial uyandıracak bir şey yok ortada. Eski bir olay. 24 yılda isterse Tepebaşı isterse Büyükşehir yıkamaz mıydı? Kimsenin cami yıktığı yok” diye konuştu. CHP meclis üyesi İbrahim Arslan ise, “Aklımızdan çıkarmamız gereken unsurlar var. Belediye başkanı, meclisi alacağı her kararı mevzuata uygun alarak almalı. O kürsüde 24 yıldır böyle bir uygulamaya izin vermediğiniz gibi böyle bir kararın çıkmayacağını deklare ettiniz. Orta yerde böyle bir şey yokken insanları galeyana getirmek olmaz.” dedi. AK Parti meclis üyesi Murat Özcan da  “Sayın Başkanım doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri paylaşmamanızı öneririm. Hiçbir babayiğit belediye başkanı o camiyi yıkmaya cüret edemez. Şehir odaklı düşünüyoruz ve öyle cevaplar bekliyoruz. Şahsım olarak şehir odaklı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


***


Buradan da anlıyoruz ki caminin yıkıldığı falan yok.
Seçim öncesi bir takım hassas konular gündeme taşınmak isteniyor.