Şehrimize çok önemli 2 atama yapıldı. Bunlardan ilki Vali Erol Ayyıldız. Valiler kararnamesi ile şehrimize atanan Vali Ayyıldız ile görüşme fırsatı yakaladık. Öncelikle bizi makamında ağırladığı için kendisine teşekkür ediyorum ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Edindiğim ilk izlenime göre Vali Ayyıldız gönül ve görev adamı. Gösterişten de uzak bir insan. Karşılama töreni düzenletmemesinden ve ettiğimiz sohbetten bunu çıkardım. İlk günden makam kapılarını açması da vatandaşın dertlerini dinlemekten çekinmediğini gösteriyor. Vali Ayyıldız,‘Vatandaş bana gelene kadar derdini 2-3 kişiye anlatıyor, en son bana geldiğinde 10 şey söyleyecekse 1-2 şeyi anca söyleyebiliyor. O yüzden kapım açık. Vatandaşımız rahat olsun gelip söyleyebileceğini rahatlıkla söylesin’ diyor. Ayrıca Eskişehir için de elinden geleni yapacağını söyledi. Bir sorun hakkında gücünün yüzde 100’ünü kullanacağını çünkü aksinin kul hakkı yemek olacağını belirtti. Ayrıca Vali Ayyıldız’ın daha önce görev yaptığı illerin yerel yönetimleri de hep CHP’li idi. Bu da şehrimiz için bir avantaj. Siyasi çekişmeleri pek umursamadığını da söylemlerinden çıkardım Vali Ayyıldız’ın. Onun için önemli olan halkın gönlünü kazanmak. O yüzden Eskişehirlilerin istekleri için tüm gücüyle çalışacağından hiç şüphem yok. Tekrar yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum.

PANDEMİ SÜRECİNDE REKTÖRLÜK

Bir diğer atama ise önceki gün Anadolu Üniversitesi’ne yapıldı. Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’dan boşalan rektörlük koltuğuna Prof. Dr. Fuat Erdal atandı. Kendisine de görevinde başarılar dilerim. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü gerçekten önemli bir görev. AÜ dünya üzerinde milyonlarca öğrencisi olan sayılı üniversitelerden biri. Şehrimizin marka değeri için de oldukça önemli bir kurum. Özellikle pandemi döneminde eğitim ve öğretimin akıbeti şu an için belirsiz. Böyle bir dönemde rektörlük yapmak da zorlaşacak gibi duruyor. Henüz tanışma fırsatı yakalayamadığımız için Rektör Erdal hakkında yorum yapamıyorum. Tanışma fırsatı bulduğumuzda kendisi hakkındaki görüşlerimi de sizlere ileteceğim. Yeni görevinin hem kendisi hem de Anadolu Üniversitesi için hayırlı olmasını diliyorum.

ALLAH RAHMET EYLESİN YAŞAR AĞABEY

Köşemi önceki gün kaybettiğimiz Yaşar Şaylısoy’a değinmeden kapatmak istemedim. Yaşar ağabeyimizi tüm basın mensupları çok sever. Uzun yıllar Saadet Partisi çatısı altında hizmet etti, İl Sekterliği yaptı. Saadet Partisi’ne yolu düşüp de Yaşar ağabeyin çayını içmeyen de yoktur sanırım. Herkesle muhabbet eder, herkese ilgili ve alakalı davranır, önemsediğini gösterirdi. Gerçekten vefatını duyduğumda çok üzüldüm. Allah ailesine ve sevenlerine sabır versin, mekanı cennet olsun.