Dün sosyal medyada geniş yankı uyandıran Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin 513 bin lira karşılığında vurulmasına izin verilmesine tepkiler yağdı. Öte yandan açılan dava sonucu ihalenin durdurulmasına karar verildi.

Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından kızıl geyiklerin vurulmasına karşılık Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü önünde tepki eylemi yapılırken, Kent Konseyleri de yaptıkları açıklamalarla duruma tepki gösterdi. Dernek Başkanı Sadık Yurtman, “ Kızıl geyiklerin sayısını arttırmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sürdürülmekte iken ülkemizde aşırı ve kontrolsüz avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski beslenme alanlarını yitiren kızıl geyiklerin av yasağı kapsamına alınmasını talep ediyor ve ihalenin iptal edilmesini istiyoruz. İhale kapsamında avlanacak olan 18 kızıl geyiğin yanı sıra nesli tükenmekte olan çok sayıda yavru ve genç geyik de bu ara yaşam hakkı elinden para karşılığında alınacaktır. Yani deyim yerindeyse kurunun yanında yaş da yanacaktır” ifadelerini kullandı. Yurtman, “Geyiklerin para karşılığı öldürülmesinin özendirilmesini ise bir dram ve vahşet olarak düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘SPOR DEĞİL CİNAYET’

Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, avlanmanın spor değil cinayet olduğunu belirtti. Şehrin en önemli canlı türlerinin av turizmine kurban edileceğini söyleyen Bilgin,‘‘  Bir kurumun korumakla mükellef olduğu hayvanların hayatı üzerinden para kazanması Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu olarak bizler açısından olduğu kadar inanıyoruz ki Eskişehirlilerin büyük bir kesimi için de kabul edilebilir değildir. Bizler Kızıl Geyiklerin avlanmasını ve avcılığın devlet eliyle teşvik edilmesini reddediyoruz’’ diye konuştu.

TEBEV’den evlerde bayram temizliği TEBEV’den evlerde bayram temizliği

‘YÜRÜTME DURDURULDU’

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru da kızıl geyiklerin ihale ile vurulacak olmasının açıkça bir katliam olduğunu söyleyerek,‘‘ Doğal alanlarda artan insan işgali sebebi ile yaşam şartları güçleşen yaban hayvanlarının, avlanmayla birlikte yaşama şansını tümüyle ortadan kaldırılmaktadır. Bugün Eskişehir’de planlanan ihaleye dur demezsek maalesef gelecekte bu ihalelerin Türkiye geneline sirayet etmesiyle ve Avcılığın ülke genelinde teşvik edilmesiyle karşı karşıya kalacağız. Eskişehir ‘de ve ülkemizde yaşayan vicdan sahibi herkesi bu Katliam İhalesi’ne dur demeye davet ediyoruz’’ ifadelerini kullandı. Öte yandan ihalenin iptali için Avukat Gülçün Yapıcı tarafından davada ise Eskişehir 1. İdare Mahkemesi ihaleler hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.