DİSK üyeleri Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde bir araya gelerek işçi maaşlarından yapılan vergi kesintilerine tepki gösterdi.

DİSK üyeleri Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde bir araya gelerek işçi maaşlarından yapılan vergi kesintilerine tepki gösterdi.

İkametten hırsızlık yaptığı belirlenen şüpheli yakalandı İkametten hırsızlık yaptığı belirlenen şüpheli yakalandı

Grup adına konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, her geçen gün işsizliğin büyüdüğünü ve alım gücünün azaldığının altını çizdi. Tüm istatistik oyunlarına rağmen işsiz sayısının 8 milyona yaklaştığını belirten Ayaz, ‘‘İşsizlik rakamlarla gizlenemiyor. Biz işsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz’’ dedi. Döviz ve gelen zamlar karşısında Türk parasının pula döndüğünü söyleyen Ayaz, ‘‘Televizyonları, gazeteleri, istatistik kurumları ne derse desin gerçeği biz yaşıyoruz. Ülkenin dört bir yanında “iş bulamıyoruz”, “barınamıyoruz”, “geçinemiyoruz” çığlıkları yükseliyor. Ülkeyi yönetenler bol bol laf üretiyor ama “geçinemiyoruz” diyen milyonların sorunlarına çare üretmiyorlar’’ şeklinde konuştu.

disk-vergide-adalet2

İktidarın ‘Asgari ücreti gündem olmaktan çıkaracağız’ söylemini de eleştiren Ayaz, ‘‘Böyle diyorlar ama Türkiye’de çalışanların yarısından fazlasının asgari ücrete mahkûm hale getirildiğini söylemiyorlar. Sendikalaşmanın önüne engeller çıkararak, grevleri yasaklayarak, toplu iş sözleşmeli işçi sayısını azaltarak asgari ücreti ortalama ücret haline getirdiler. İşçi sınıfını asgari ücrete mahkûm ettiler. Şimdi de açlık sınırının bile altına düşen asgari ücret ile övünmeye kalkıyorlar’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, asgari ücrette en düşük 2. Ülkesi olduğunu belirten Ayaz, ‘‘ Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin, vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre arttırılsın. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin, elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın’’ diyerek sözlerini noktaladı.