19 Eylül Gaziler Günü, Vilayet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Vali Erol Ayyıldız gaziler ile yemekte buluşurken, CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise ‘şeref aylığının’ eşitlenmesi için TBMM’de kanun teklifi verdi.

(Onur Şentürk) Vilayet Meydanı’nda gerçekleştirilen Gaziler Günü kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma için söz alan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ekrem Dumlu, “Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olan ve yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Cumhuriyeti’nin yolunu açmıştır. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyorum” ifadelerine yer verdi. 

VALİ AYYILDIZ YEMEKTE AĞIRLADI

Gaziler Günü’nü kutlama etkinlikleri kapsamında Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, şehit ailelerini ve gazileri Hızırbey İmam Hatip Ortaokulu’nda verdiği yemekte ağırladı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşma yapan Vali Ayyıldız, “İstiklal Şairi Mehmet Akif 'Vatan borcu farz-ı ayındır' der. Yani hepimizin bir vatan borcu vardır. Eskişehir’in tarihi, destan ve kahramanlıklarla doludur. 'Onların ellerinde zincir varsa biz de bu toprağa ekilmeye, vatan uğruna ser vermeye gönüllüleriz' dediler. 'Biz ölmedikçe vatan bizimdir' dediler. Ecdadımızın söylediği bu sözleri bugün de aynı iman ve kararlılıkla tekrarlıyoruz. İşte şehit yakınları ve gazilerimiz canlı örnekleri. Şu an onlarla beraberiz. En zor zamanlarda bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini gösteren aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin bu şanlı mücadeleleri; vatanın bütünlüğü ve istiklali söz konusu olduğunda şartlar ne olursa olsun milletimizin neleri başarabileceğinin en bariz göstergesi olarak aydınlık geleceğimize yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir” dedi.

ÇAKIRÖZER’DEN KANUN TEKLİFİ

CHP Muharip gazilere ödenen ‘şeref aylığının’ eşitlenmesi için TBMM’de kanun teklifi verdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde, “Muharip gazilerimizin şeref aylıkları sosyal güvencesi olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrılıyor. Sosyal güvencesi olan gazilerimizden kesinti yapılıyor. Bu kabul edilemez. Kahraman gazilerimizin hayatının en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak hepimizin boynunun borcu, öncelikli yerine getirmesi gereken görevlerden. Bunun için gazilerimizi üzen bu ayrım derhal ortadan kaldırılmalı ve gazilerimize ödenen şeref aylıkları eşitlenmelidir” dedi. Çakırözer, verdiği teklifte muharip gazilere faizsiz konut kredisi verilmesini ve gazi yakınlarının istihdam haklarının arttırılmasını istedi.