Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, tarihi bölgede bulunan Yeşil Efendi Konağı’nı “Atatürk ile Bir Gün” temasının işlendiği ve müze niteliği taşıyan bir eser haline getirdi.

Gözden kaçırmayın

Rusyalı sanatçının öğrencilerinden sanat sergisi Rusyalı sanatçının öğrencilerinden sanat sergisi

Türkiye’de bu kapsamda ilk kez kullanılan bir teknoloji ile ziyaretçilerine inanılmaz bir deneyim yaşatacak olan bu eseri Eskişehir’de görev yapan gazetecilere gezdiren Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce kaldığı tarihi Yeşil Efendi Konağı’nı, Atatürk ile Bir Gün” teması ile Eskişehirliler ile birlikte tüm Atatürk hayranlarının hizmetine sunduklarını söyledi. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Yeşil Efendi Konağı’nda Eskişehir’de görev yapan gazeteciler ile bir araya geldi. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Yakut ve Proje Koordinatörü Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Rıdvan Coşkun ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkan Başkan Kurt, yeni galeri ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce kaldığı tarihi Yeşil Efendi Konağı’nı, Atatürk ile Bir Gün” teması ile Eskişehirliler ile birlikte tüm Atatürk hayranlarının hizmetine sunduk” diyen Başkan Kurt, Türkiye’de bu kapsamda ilk kez kullanılan bir teknoloji ile Yeşil Efendi Konağını ziyaret eden vatandaşlara inanılmaz bir deneyim yaşatacaklarını altını çizdi. Tarihi Yeşil Efendi Konağı’nın ziyaretçilere “Yeşil Efendi Konağı’nda Atatürk İle Bir Gün” yaşatabilmek için yeniden kurgulandığını belirten Başkan Kazım Kurt, müze niteliği taşıyan bu galerinin ‘Artırılmış Gerçeklik’ programıyla da desteklendiğini vurguladı. 

YERLİ BİR FİRMANIN DESTEĞİ ALINDI

Başkan Kurt açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bugün 27 Ağustos. 27 Ağustos 1920’de Türk Ordusunun Batı Cephesinin yeni oluşturulmaya başlandığı bir noktada yine böyle bir kurban bayramında Mustafa Kemal Eskişehir’e gelir. Eskişehir’de hem batı cephesinin organizasyonu ile ilgili değerlendirmeleri hem de Eskişehir ile ilgili değerlendirmeleri yapar. O gün, Yeşil Efendi dediğimiz konakta bir gece misafir olur. O konak bugün Odunpazarı Belediyesi tarafından müze haline getirildi. Hem Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıklarını içeren hem Kurtuluş Savaşı sırasında bu bölgede bulunan materyallerden oluşan hem de Türkiye’de ilk defa uygulanan artırılmış gerçeklik uygulaması ile Atatürk ve Yeşil Efendi ile buluşma şansı yakalayacağız. Odunpazarı Belediyesi Eskişehir’de yine Eskişehirli yerli bir firmamızın desteği ile bu müzeyi gerçekleştirdik. Açılıştan önce siz değerli basın mensuplarına gösterelim istedik.” Başkan Kazım Kurt, açıklamasının ardından gazetecilere Odunpazarı Belediyesi tarafından “Atatürk ile Bir Gün” teması ile yeniden dizayn edilen Yeşil Efendi Konağı’nı gezdirdi. Yeşil Efendi Konağı’nı ziyaret edenler, tarihi bir mekan içerisinde, tarihi objeler arasında zaman yolculuğuna çıkacak.  Bu zaman yolculuğuna katılmak isteyen vatandaşlar, Yeşil Efendi Konağı’nı her gün 10:00 -18:00 arasında ziyaret edebilir.