(Onur Şentürk) CHP Milletvekili Utku Çakırözer, festivalin yasaklanmasına tepki göstererek, ‘‘Gençlik şehri, kültür sanat şehri Eskişehirimiz son dönemlerde yasaklar şehri olarak anılır hale geldi. Geçen yıl yapılmasına günler kala Anadolufest’i yasakladılar. Bu yıl Octoberfest yasaklandı. Gerekçesi her seferinde aynı! ‘Huzur ortamının, kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesinin önüne geçilmesi!’ Oysa eğer ortada bir tehdit, endişe yaratacak durum varsa Valiliğimize, güvenlik güçlerimize düşen görev hemen yasaklama getirmek değil, önlem almak olmalı.  Festivaller, kültür sanat etkinlikleri, konserler yasaklanarak bunun önüne geçilemez!” Aynı festivalin başka şehirlerde de yapıldığına dikkat çeken Çakırözer, “İşte Ankara Cermodern, İstanbul Volkswagen Arena, Antalya Açık Hava’da yapılan festival, kutlamalar Eskişehir’de yasaklanıyor. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında farklı şehirlerde bu festivale yasaklama kararı yokken, Eskişehir’de neden yasaklanıyor bu festival! Öğrenci şehri, kültür sanat şehri Eskişehirimiz yasaklar şehrine döndürülemez!” tepkisini gösterdi.

‘YAŞAM TARZINA MÜDAHALE’

Konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili İbrahim Arslan, ‘‘Son yıllarda iptal edilen festival ve şenlik örneklerine, kentimizde yapılması planlanan Octoberfest de eklendi. Belirli çevrelerin etkisi altında, “genel asayişin sağlanması amacı” gerekçe gösterilerek, festivallerin Valilik kararlarıyla yasaklanması, iktidarın yaşam tarzına yönelik müdahaleci yaklaşımını net bir biçimde gösteren uygulamalarıdır. Öte yandan alınan karar; bireysel özgürlükler, toplumsal barış, huzur ve hoşgörü konusunda ülkemizde saygın bir yere sahip olan şehrimizin prestijine de gölge düşürmektedir’’ dedi.

‘MEDENİ BİR ŞEHRE YAKIŞMAZ’

Karar hakkında görüş bildiren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ‘‘Eskişehir'de bir festival daha Valilik kararıyla yasaklandı. İçi boş gerekçelerle gençlerin yaşam tarzına müdahale edilmesi Eskişehir gibi medeni bir şehre yakışmaz. Her yıl Eskişehir'in adının festival yasaklarıyla anılması şehrimizin marka değerine gölge düşürmektedir. Üç beş kendini bilmezin dayatmaları yüzünden bu şehrin gençlerini üzmeyin’’ diye konuştu.

‘YASAKÇI ZİHNİYETLE SAVAŞACAĞIZ’

Konu hakkında açıklama yapan bir diğer isim olan İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın, ‘‘Eskişehir’de yine belirli bir kesimin hedef göstermesi üzerine bir festival daha Valilik kararıyla yasaklandı. Eskişehir kazandığı modernlik dahil çoğu sıfatı kaybetmeye başladığı gibi öte yandan bu zihniyete karşı koyma gücünü de kaybetmiştir. Gençler; biraz daha sabredin en güzel festivalleri birlikte yapacağız, yasakçı zihniyetle de sonuna kadar birlikte savaşacağız’’ ifadelerini kullandı.

‘HAKLARINA SAYGI DUYULMALI’

CHP İl Başkanı Talat Yalaz da konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak, ‘‘14-15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan festivalin yasaklanmasını derin bir endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Festivaller, gençlerimizin kültürel etkileşim, sanatsal ifade ve toplumsal katılım fırsatlarına erişimlerini destekleyen bir platformlardır. Bu yasaklamanın gerekçeleri ne olursa olsun, gençlerimizin katılımı, düşünce özgürlüğü ve demokratik haklarına yönelik bir engel olarak görüyoruz. Gençler, toplumun geleceği için kritik bir rol oynamakta ve fikirlerini özgürce ifade etme hakkına sahiptirler. Bu tür etkinlikler, gençlerin bu haklarını kullanmalarına yardımcı olurken aynı zamanda toplumsal dayanışmayı artırır. Eskişehir İl Başkanlığı olarak, festivalin yasaklanmasını şiddetle kınadığımızı bir kez daha belirtmek isterim. Gençlerimizin görüşlerini ifade etmeleri ve toplumlarına katkı sağlamaları için destek olmalıyız. Bu tür etkinlikler, bu amaçlara hizmet eder ve gençlerimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlar. Gençlerimizin demokratik haklarına saygı duyulmalı ve katılımları teşvik edilmelidir’’ şeklinde konuştu.

‘MANTIKSIZ YASAKLARA KARŞIYIZ’

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Ulucan da bir basın açıklaması gerçekleştirerek, ‘‘Bu hafta sonu şehrimizde yapılması planlanan bir gençlik festivalinin yasaklandığını öğrendik. Kamuoyuna açıklanan yasaklama gerekçesinin mantıkla izah edilebilir bir yönü olmadığı görülmektedir. Eskişehir’in yasaklarla anılması bizleri ziyadesiyle üzmekte ve endişelenmektedir. Böylesi yasakçı kararların herhangi bir mazereti olmadığı gibi, alenen vatandaşımızın hayat tarzına müdahale olduğu da ortadadır. İYİ Parti İl Başkanlığı olarak mantıksız ve vatandaşımızın hürriyetini kısıtlayan mantıksız yasaklamalara dün olduğu gibi bugün de karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz’’ diye konuştu.

‘YASAKÇI UYGULAMA ŞEHRE YAKIŞMIYOR’

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru da, ‘‘Türkiye’nin farklı şehirlerinde ve özellikle Eskişehir ‘de Festivaller ile ilgili başlatılan yasak furyası oluşmuştur. Geçmiş dönemde Yukarı Söğütönü başta olmak üzere kentin farklı noktalarında düzenlenmek istenen festivaller farklı güvenlik bahaneleriyle Valilik ve Kaymakamlık tarafından yasaklanmıştır. Son olarak da Odunpazarı bölgesinde 14-15 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan ‘OKTOBER FEST’ yasakçı zihniyet doğrultusunda engellenmiştir. Eskişehir’imizin sadece Türkiye’de değil dünya sıralamasında da güvenli ve özgür bir şehir olduğunu yayınlayan uluslararası anketlerde de görmekteyiz. Odunpazarı Kent Konseyi olarak bu yasakların iyi niyetli olmadığını ve konunun tarafları ile görüşülerek ve görüş alınarak hayata geçirilmediğini düşünüyoruz. Bu yasakçı uygulamaların öğrenci ve demokrasi şehri olan Eskişehir’imize yakışmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle yasakların tek seferle sınırlı kalmayacağını Eskişehir ‘de ve farklı illerde uygulanacağını düşünüyoruz. Bu uygulamalar hükümetin anti demokratik bir uygulama modeli olduğunu düşünmekteyiz’’ şeklinde konuştu. Öte yandan sosyal medyada da yasak kararına çok sayıda kişi, yaptığı paylaşımlarla tepki gösterdi.