Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Toprak ve eşinin kızını sırtına alarak indirdikleri dik metal merdivenler sökülerek, yerine standartlara uygun betonarme merdiven yapıldı. Evin girişine kadar olan yürüyüş yolları ve merdivenler söküldü. Yeniden yapılan yürüyüş yolları ve merdivenler andazit ile kaplandı. Daha önce bahçedeki atıl vaziyette bulunan alana mutfak ve oda yapıldı. Mevcutta inşaat halinde bulunan 3 odadan biri banyo ve tuvalete dönüştürüldü. Diğer iki odanın da eksikleri tamamlanarak yaşam alanı yaratıldı.

‘KİRAMA ZAM YAPILINCA BURAYA YERLEŞTİK’

17 yıl önce eşi ile birlikte Adana’dan Eskişehir’e geldiğini belirten Toprak, Et Balık Kurumundan emekli olduğunu aktardı. 10 bin 300 TL emekli maaşı aldığını söyleyen Toprak, emekli maaşı ile geçinmenin imkansızlığına dikkat çekti. Kızının çocukken geçirdiği havale sonucu yüzde 93 zihinsel engelli olduğunu anlatan Toprak, daha önce kızı için engelli maaşı aldıkları ancak gelirlerinin bin 800 lirayı geçtiği için bu maaşın kesildiğini belirtti. Ailesi ile birlikte bir buçuk yıl öncesine kadar Tunalı Mahallesi’nde yaşayan Toprak, “6 bin lira kira veriyordum. Kiraya zam yaparak, benden 11 bin lira kira istedi. Burası oğlumun, kızımın engelli maaşı da kesilince zamlanan kirayı ödeyemedik. Buraya taşındık. Ondan sonra da hayatımız merdivenlerle mücadeleyle geçti” ifadelerini kullandı. Toprak, “Bir iki kere ben merdivenden düştüm. Benim bacağımda şu anda yaralar mevcut. Eşim düştü, çocuğun kafası 2 kez kırıldı. Sırtıma alıp merdivenlerden indiriyordum. Haftada üç gün okula gidiyor. O üç günün içine indir, kalır, çok zor. Hem bende hem eşimin bacaklarında platin var. Eşim, beyin kanseri oldu, tedavi görüyor” şeklinde konuştu.

BİZ NE ÇEKİYORUZ ALLAH BİLİYOR

Gazete ve televizyonda çıkan haberlerin ardından Odunpazarı Belediyesi’nden ve Eskişehir Valiliğinden geldiklerini söylüyen Toprak, Odunpazarı Belediyesi’nin demir merdivenleri sökerek, kendilerine yeni yaşam alanı yaptığını kaydetti. Toprak, “İşçisinden, şefine, müdürüne kadar herkese çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Adamlar geldi, cani gönülde yaptılar. Hiçbir eksiğini bırakmadılar. Sıva, boya yapıldı. Yerler, mutfak, banyo yapıldı. Demir kapı yapıldı. Merdivenler yapıldı. Allah, Belediye Başkanımız Kazım Kurt’tan razı olsun. Memnunuz. Artık rahatlıkla aşağı inip, çıkabiliyoruz. Öncesinde bu merdivenler demirdi. O merdivenler yapıldı. Oturduğumuz bu alan yoktu. Mutfak yoktu, yapıldı. Ben devletten hiçbir zaman yardım istemedim. Allah-u Teala bize sağlık versin. Devlet bize maaşımızı veriyor ama az veriyor. Biz ne çekiyoruz Allah biliyor” şeklinde konuştu.

‘KOLUNA GİRİP RAHATÇA İNDİRİYORUZ’

İlaç ve diğer sağlık masraflarını nasıl karşıladıklarını anlatan Toprak, “Vallahi maaş kartında hep alttayım. Mesela hanımın hastalığı göz tansiyonu tetikliyor. Her ay bin 200 lira ilaca veriyorum. Devlet onu karşılamıyor. Çocuğun da ilacı var, onu da devlet karşılamıyor. Bize ayda 350 lira bez parası veriyor. Ancak bezin paketi 550 lira. Günde 4-5 bez kullanıyoruz, ayda 2 paketi buluyor” diye konuştu. Yeni yaşam alanlarının ve yenilenen merdivenlerin hayatlarında neyi değiştirdiğini de anlatan Toprak, “Bizim hayatımızda her şeyi değiştirdi. Önceden çocuğu sırtımda alıp aşağıya indiriyordum. Şimdi, koluna giriyoruz, indiriyoruz. Şu rahatlık, Allah razı olsun. Allah başkanım da razı olsun. Bu işler Kazım Bey'in sayesinde oldu. Kazım Bey, değerli bir insan, çalışkan bir insan, fakir fukarayı bilen bir insan. Allah ondan razı olsun. Allah onun çoluğunu çocuğunu bağışlasın inşallah. İçişleri Bakanlığı'ndan müsteşar bizi aradı. Belediye işinizi yapıyor mu diye sordu. Bunları onlara da anlattım” dedi.

‘ALTIN BORÇ ALARAK ABONELİĞİ YAPTIRDIK’

Eskişehir Valiliği, belediye tarafından yapılan bu yeni yaşam alanına doğalgaz hattı döşendi. “ESGAZ’a abone olduk. 12 bin lira” diyen Toprak, altın borçlanarak bu aboneliği yaptırdıklarını dile getiriyor. “Senden bir çeyrek aldım, ondan bir çeyrek aldım, öyle abone olduk. Ama henüz açılmadı” diyen Toprak, altın fiyatlarının da çok yükseldiğine dikkat çekiyor. Doğalgaz açılmadığı için tüp kullandıklarını belirten Toprak, 1 tüpün 730 lira olduğunu vurguluyor. Bayramdan önce yeni tüp aldıklarını dile getiren Toprak, “Bitmesinden korkuyoruz” diye de sözlerine ekliyor. 

Editör: Onur Şentürk