Üniversitelerin kayıt döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin de de ev bulma telaşı başladı. Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Eşyalı evlerinin 5 bin liraya kiralandığına şahit oluyoruz” dedi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 28 Öğretim Üyesi alıyor Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 28 Öğretim Üyesi alıyor

Kentte ev üretiminin 3’te 1 oranında azaldığına dikkat çeken Çelik, “Ev kiralarının çok yüksek olmasından dolayı dert yanan kişi sayısı çok fazla. Geçen yıl bin 500 liradan verdiğimiz 1+1 evin kirası şu anda 3 bin lira ila 3 bin 500 lira arasında değişiyor. Eşyalı olanların ise 5 bin liraya kadar verildiğine şahit oluyoruz. Bu rakamlarda bizi ev kiralarının 2-3 kat arttığını gösteriyor” diye konuştu.

ev-kiraları-3-kat-arttı-2

Hükümetin ev üretimiyle ilgili bir açıklaması olduğunu ama bu üretimin 2 yıl gibi bir sürede ancak yapılacağını vurgulayan Çelik, gelecek yıllarda konut sıkıntısı yaşamamak için ev üretimi ile ilgili çalışmanın bir an önce devreye girmesi gerektiğine dikkat çekti.  Kentteki öğrenci sayısının yaklaşık 170 bin civarında olduğunu belirten Çelik, öğrencilerin üniversiteye yakın evlerde barınmak istediğini aktardı. Üniversiteye yakın ev tutan öğrencilerin ulaşım ücreti vermeden yürüyerek okullarına ulaştığını kaydeden Çelik, bu durumun üniversitelere yakın olan evlerinin daha çok tercih edilmesine neden olduğunu söyledi. Şehrin öğrenciler için tercih edilen bir il olduğunu belirten Çelik, konumu ve büyük şehirlere yakınlığının öğrencilerin tercih sebeplerinin başında geldiğini aktardı. Öğrenci ailelerinin kente güvendiğini ifade eden Çelik, kentin gayrimenkul uzmanları olarak şehre gelen öğrencileri mağdur etmemek için çalıştıklarını dile getirdi.

Milli İrade / Ufuk Azbay