Eskişehir Ticaret Odası (ETO) kentin en eski sivil toplum kuruluşlarının başında geliyor.

Kuruluş tarihi 1893

Yıl 2023 Ticaret Odası kuruluşunun 130. Yılını kutluyor.

Kutlamalar neden yılın son aylarında başladı diye sorarsanız?

Aslında yılın başlarında başlayacaktı ancak yaşadığımız büyük deprem felaketi nedeniyle etkinlikler ertelenmek zorunda kaldı.

Maddi-manevi deprem bölgesine yapılan yardımlar ve bütün dikkatin bölgeye çevrilmesi kutlamaların ertelenmesine neden oldu.

***

Bu arada 130. Yıl nedeniyle çeşitli etkinlikler yapılmadı değil.

Geçtiğimiz gün ise kuruluş yıldönümü dolayısıyla hazırlatılan “ETO 130. Yıl Belgelerle Eskişehir” kitabının basına tanıtımı yapıldı.

Kitabın hazırlanmasında büyük emeği geçen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Koylu ile birlikte tanıtımı yapan ETO Başkanı Metin Güler oldukça heyecanlıydı.

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Eskişehir’i Belgelerle anlatan bu kitap önemli bir kaynak eser olarak araştırmacıların elinin altında bulunacak.

***

Kitap tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantının ardından hazırlanan sergi de gezildi.

Kitapta bulunan önemli belgelerin bulunduğu sergi ilgi ile izlenebilir.

Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, kitabı tanıtırken, “Bu kitap Eskişehir’in iktisadi tarihini yakından tanımak, kentimizin bugüne gelmesindeki dönüm noktalarını görmek için bizleri şehrimizin geçmişinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Her satırını ilgiyle okuyacağınız, şehrimizin ticaret ve sanayi tarihinde keyifle dolaşacağınız, Eskişehir’in toplumsal ve iktisadi gelişmelerine farklı bir gözle bakacağınız bir eseri sizlerle Cumhuriyetimizin 100. Yılında buluşturmanın ayrı bir gururunu yaşıyorum” diyor.

***

Kitap Eskişehir ile birlikte Ticaret Odası’nın tarihini de gözler önüne seriyor.

İlk kurucuları,

Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları gelişimi.

Örneğin Eskişehir Ticaret Odası’nı Zeytunzade Tevfik Efendi ile azalar Karnik Agopyan, Humbo Efendi ve Katip Süleyman Efendi kurmuşlar.

Daha bir çok tarihi gelişmeyi bu kitapta bulabileceğiz.

***

Böyle bir eseri kente kazandırdıkları için başta Oda Başkanı Metin Güler ve yönetimine, Prof. Dr. Zafer Koylu’ya, kitapta emeği geçen Proje Koordinatörü ve Genel Sekreter Yardımcısı Arda Genç’e, Redaktör ve Medya İlişkileri Sorumlusu İsmail İlkselvi ile tasarım işlerini yürüten Gökhan Güçlü’ye bizler de Eskişehirliler adına teşekkür ediyoruz.