Törenlerin sabah bölümünde mezunlar adına konuşan Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Tuğçe Kurt ve akşam bölümünde mezunlar adına konuşan Ziraat Fakültesi öğrencisi Ebru Demir, zorlu eğitim-öğretim yolculukları boyunca çok çalıştıklarını ve bugün emeklerinin karşılığını almanın haklı gurur ve sevincini yaşadıklarını belirttiler. Her iki konuşmacı da kendilerine verdikleri emekler için hocalarına ve her zaman yanlarında olarak desteklerini esirgemeyen mezun ailelerine teşekkür ettiler.

"Bilgiyle donanmış bir gençliği yetiştirmek ülke olarak geleceğimize yapabileceğimiz en önemli yatırımdır"
ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak ise, “Yaşadığımız çağ, bilgi üretimi ve nitelikli elemanın öne çıktığı ve eğitimin çok önem kazandığı bilgi toplumu çağıdır. Bu düşüncede bilgiyi üreten ve paylaşan kurumlar olarak üniversiteler, çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Genç nüfusa sahip olan ülkemizde nitelikli üniversiteler aracılığıyla, bilgiyle donanmış bir gençliği yetiştirmek ülke olarak geleceğimize yapabileceğimiz en önemli yatırımdır. Eskişehir’in eğitimde yarım asrı geride bırakmış çınarı ESOGÜ, sahip olduğu fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu, enstitü ve bilimsel araştırma merkezlerinde eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütürken, aynı zamanda bünyesinde yer alan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Diş Hastanesi ile bölgesel sağlık hizmeti de vermektedir. Üniversitemiz kampüsünde eğitim-öğretim dışında binlerce vatandaşımız da sağlık ve sosyal alanlarda hizmet almaktadır. Bu kapasite ESOGÜ ailesi olarak bizleri gururlandırmaktadır. Değerli mezunlarımız, üniversitemizde almış olduğunuz eğitim-öğretime güveniniz. Çünkü Üniversiteniz olarak sizlerin düşünen, sorgulayan, araştıran ve kendini geliştiren mezunlar olmanız için emek harcadık. Siz ESOGÜ mezunu olmanın bir ayrıcalık olduğunu mezuniyetiniz sonrasında daha iyi anlayacaksınız. Bizler de gelecekte, sizi ülkesine ve insanlığa faydalı bireyler olarak görmekten mutluluk duyacağız. Bu vesileyle siz gençlerimizin iyi yetişmelerine özveriyle katkıda bulunan tüm üniversitemiz öğretim üyelerine ve öğretim elemanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

"Mezunlarımızla bizler de en az anne ve babaları kadar gurur duyuyoruz"
Rektör Çolak, konuşmasının devamında, "Sevgili mezunlarımız; Mustafa Kemal Atatürk, istiklal ve Cumhuriyetimizi sizlere emanet etmiştir. Bugün bizlerin de sizden en büyük beklentisi; bu emanete sahip çıkarken vatanına ve milletine gönülden bağlı, diline, tarihine, kültürüne ve manevi değerlerine sahip çıkan, vizyon sahibi bireyler olarak toplumdaki yerlerinizi almanızdır. Kıymetli anne ve babalar, en kıymetli varlıklarınız olan evlatlarınızı büyük bir özveriyle yetiştirip bizlere emanet ettiniz. Bugün fedakârlıklarınıza layık olmak için ellerinden geleni yapan, uzun ve zorlu bir eğitim sürecini tamamlayan ve karşılığını almayı hak eden genç mezunlarımızla bizler de en az sizin kadar gurur duyuyoruz. Mezunlarımız bundan sonraki mesleki ve sosyal yaşamlarında da siz anne ve babaların ve bizlerin verdiği değerleri koruyup; çevreleriyle uyumlu, karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan ilişkiler kuracak ve başarılı olacaklardır. Buna inancımız tamdır. Sevgili gençler, günümüzün yoğun rekabet ortamı içerisinde hedeflerinize ulaşmak yolunda kendinize güvenin ve önünüze çıkan engellerin sizi umutsuzluğa düşürmesine asla izin vermeyin. Unutmayın ki hayat mükâfatını zorluklara tahammül edenlere verir. Bizler, mezuniyetinizden sonra burada edindiğiniz mesleki bilgilerle kendinizin olduğu kadar, ülkenizin geleceği için de çok çalışacağınıza inanıyoruz. Bu düşüncelerle tüm mezunlarımıza ‘Yolunuz ve bahtınız açık olsun!’ diyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Sonrasında tüm mezunların keplerini topluca havaya atmalarıyla tören sona erdi.
Mühendislik-Mimarlık, Fen, İnsan ve Toplum Bilimleri, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Turizm, Ziraat, Sağlık Bilimleri, Sanat ve Tasarım Fakülteleri ile Sivrihisar Meslek Yüksekokulu, Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Eskişehir Meslek Yüksekokulu mezunlarının mezuniyet belgelerini aldığı törenlere, ESOGÜ Yönetimi’nin yanı sıra öğretim üyeleri ve mezun aileleri katıldı.

Editör: Onur Şentürk