Türkiye’nin en büyük basım meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu 10. Olağan Genel Kurulu’nu geçtiğimiz hafta sonunda Alanya’da Hedef Resort Otel’de gerçekleştirdi.

Ülkenin dört bir yanından Gazeteciler Cemiyet ve Derneklerinin delegelerinin katıldığı yaklaşık 200 gazeteci, hem mesleğin sorunlarını görüştü hem de Federasyonun yeni yöneticilerini seçti.

Mevcut Genel Başkanlığı aynı zamanda Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Yılmaz Karaca, tek aday olarak girdiği seçimde delege oylarının tamamını alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Yılmaz Karaca’nın Genel Başkanlığında oluşan yönetim kurulunun yanı sıra Eskişehir delegelerinden ben Denetim Kurulu’na Hakkı Sağlam, Muharrem Esen ve Nurgül Öztekin de çeşitli kurullara seçildiler.

Genel Başkanlık ve çeşitli kurullarda Eskişehirli isimlerin olması bizler için elbet gurur veren bir durumdur.

***

Diğer illerden de kurullara seçilen çok değerli gazeteciler, kendi illerinden seçilmeleri onlar için de gurur veren bir durum.

Genel Kurul’da mesleğin sorunları dile getirilirken, basın meslek örgütlerinin birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiği ortaya çıktı.

Medya ile ilgili yasa tasarılarının konuşulduğu bu günlerde, bunun çok önemli olduğu da vurgulandı.

Bilindiği gibi yerel gazetelerin en önemli girdilerinden olan resmi ilanların gazetelerde değil de kamuya ait kuruluşlar tarafından kendi sitelerinden yayınlanması konusu, basın meslek örgütlerinin bastırmasıyla gere çekilmişti.

Bunun yanı sıra tasarruf genelgesiyle gündeme gelen ilan ve abone yasaklarının kaldırılması konusunda da ciddi çalışmalar yapıldığının altı çizildi.

***

İki dönemdir Genel Başkanlık görevini sürdüren Yılmaz Karaca, genel kurulda üçüncü dönem seçilerek güven tazelemiş oldu.

Genel Kurul öncesi 45 ili dolaştığını ve oradaki gazetecilerle görüştüğünü ifade eden Karaca, buralarda gazetecilerin zor koşullar altında görev yapmaya çalıştıklarını, ekonomik açıdan da durumlarının iyi olmadığını vurguladı.

Bunun için de basın meslek örgütlerinin birlik ve beraberlik içinde olmalarının altı çizildi.

***

Genel Kurul çalışmalarının yanı sıra pandemi nedeniyle uzun süredir bir araya gelemeyen gazeteciler böylece bir araya gelme ve hasret giderme imkanı da buldular.

Gerçekten de birbirimizi özlemişiz.

Manavgat nehrinde düzenlenen tekne turu ise oldukça güzeldi.

Cennetten birer köşe olan bu yörelerde bulunmak hoştu.

Otellerin büyük bölümünde çeşitli ülkelerden gelen turistler vardı.

Otellerin bir kısmı ise ya hiç açılmamış, ya da sezonu kapatmışlardı.

Pandemi sürecinde oldukça zor günler geçiren turizm sektörünü biraz olsun canlanmış gördük.