Türkiye’deki ve şehirdeki eğitim sorunlarına değinen İYİ Parti İl Başkanı Emine Edizgil, Eskişehir’de onlarca mahallede, okul olmadığını ve derslik ve öğretmen sıkıntısı olduğunu söyledi.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyeleri alıyor Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyeleri alıyor

İYİ Parti İl Başkanı Emine Edizgil, il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Edizgil’in gündeminde Öğretmenlerin mesleki sorunları ve Türkiye’deki ve kentteki eğitim sorunları yer aldı. Öğretmenlik Meslek Kanunu eleştiren Edizgil, kanunun hiçbir sorunu çözmeyi amaçlamadığını savundu. Kentte onlarca mahallede okul olmadığını ve bazı okullarda derslik ve öğretmen sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Edizgil, AK Parti’den bazı isimlerin kamudan 10 -11 maaş aldığını ileri sürerek öğretmenlerin tek maaşla ay sonunu zor getirdiğine vurgu yaptı.

iyi-parti-2-2

Çok sayıda öğretmenin sözleşmeli adı altında sömürüldüğünü ifade eden Edizgil, “Ülke genelinde 95 bin sözleşmeli öğretmen bulunmaktadır. Birilerinin emrinde 13 – 14 tane uçan saraylar bulunurken, pek çok yerde çocuklarımız küçücük ayakları üşüyerek, okula terlikle yürümektedir. Birileri saraylarda sefahat içinde yaşarken, o sarayın adamları da ayrı bir safahat yaşamaktadır. Kimi saray adamları sahip olduğu dükkanlarını devlet kooperatiflerine kiralayarak yetim hakkı yemektedir.  Kimi saray adamları da devlet kurumlarının dava dosyaları üzerinden servetine servet katmaktadır. Özetlemek gerekirse birileri kazanın dibini sıyırırken, vatandaşın çocukları okulda bir kap öğlen yemeği bile yiyememektedir” şeklinde konuştu.

Başöğretmen, uzman öğretmen, şeklinde öğretmenlere unvan verilmeye çalışılmasını da eleştiren Edizgil, Türkiye’nin bir başöğretmeni olduğunun onun da Atatürk olduğunu ifade etti. Öğretmenlerin sınava tabi tutulmasının saçmalık olduğunu savunan Edizgil, İYİ Parti olarak öğretmenlerin yanında olduklarının altını çizdi.