Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında Eskişehir’e kazandırılan ve bugüne kadar yaklaşık 5 milyon ziyaretçi ağırlayan Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisindeki Hayvanat Bahçesi, başarılı çalışmaları kapsamında önemli bir başarıya daha imza attı.

Ek Foto Eski̇şehi̇r Hayvanat Bahçesi̇ Eaza’ya Tam Üye Olmayi Başardi (2)

Yaban hayatını koruma projeleri yürüten Türkiye’deki tek hayvanat bahçesi olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, yaptığı başarılı çalışmalarla Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) akreditasyon sürecindeki denetimleri geçerek tam üye olarak kabul edildi.

Organizasyona üyelik için popülasyon yönetimi, yabani hayvan bakımı ve refahı, koruma eğitimi ve bilimsel araştırma gibi konularda standartların ölçüldüğü denetimler sonunda 41 ülkede 340'tan fazla üye kuruluşu birbirine bağlayan EAZA için akreditasyon süreci tamamlandı.

Elde edilen başarıyı tebrik etmek üzere Hayvanat Bahçesi personel ile buluşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, personel ile birlikte pasta kesti. Ünlüce’ye Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Vekili M. Recai Erdir de eşlik etti.

E S K İ Ş E H İ R H A Y V A N A T B A H Ç E S İ E A Z A’ Y A T A M Ü Y E O L M A Y I B A Ş A R D I (2)

Burada bir açıklama yapan Başkan Ünlüce, “Bu uzun soluklu bir yolculuktu. Yaklaşık 5-6 yılına da ben de tanıklık ettim. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in çabalarıyla başladığımız bir süreçti. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği EAZA’nın tam üyeliğini almış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bugün de sizlerle küçük bir kutlama yapmak için bir araya geldik. Çünkü her birinizin çok emeği var. Yine Hollanda'dan gelen danışmanımız KoenBrouwer, bize bu süreçte çok destek oldu. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Sizlere de emekleriniz ve bugüne kadar göstermiş olduğunuz tüm çabalarınız için teşekkür ediyorum. Çünkü burası klasik bir hayvanat bahçesi değil ve burayı işletmek, burayı bir doğal yaşam merkezi haline getirmek kolay bir iş değildi. Bunu üstün çabalarınızla başardınız. Tebrik ediyorum. Eskişehir’imize hayırlı olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından pasta kesimi yapılarak EAZA üyeliği sevinci paylaşıldı.

-EAZA NEDİR?-

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA), Batı Asya ve ötesindeki ilerici hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar ile diğer ortaklar için standartları belirleyen üyelik kuruluşudur. EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği), Avrupa ve Batı Asya hayvanat bahçesi ve akvaryum topluluğu içinde eğitim, araştırma ve koruma hedeflerine yönelik işbirliğini kolaylaştırmak için çalışmaktadır.Her yıl 140 milyondan fazla kişinin EAZA üyelerini ziyaret ettiği tahminedilmektedir.Eskişehir Hayvanat Bahçesinin 2024 yılı itibari ile EAZA tarafından tam üyeliği resmi olarak onaylanmıştır. EAZA üyesi olan ve aktif olarak EAZA eğitim ve toplantılarına katılan Eskişehir Hayvanat Bahçesi yapılan çalışmalarla ülkemizi temsil etmektedir.